Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 27 czerwca 2022 11:30

Państwowe Ognisko Plastyczne w Starachowicach zakończyło rok szkolny. 24 czerwca br. w siedzibie placówki odbyła się doroczna wystawa prac uczniów. Dorobek młodych artystów podziwiał m.in. starosta Piotr Ambroszczyk.

Bardziej kameralnie niż zwykle, z uwagi na obostrzenia związane z bezpieczeństwem, za to już nie wirtualnie, a w „realu”, w otoczeniu podopiecznych i ich najbliższych, Państwowe Ognisko Plastyczne w Starachowicach zakończyło rok szkolny 2021/2022 r. Z tej właśnie okazji odbył się wernisaż prac uczniów, w którym uczestniczył m.in. starosta Piotr Ambroszczyk.

Jak podkreślał Sylwester Kiełek, dyrektor placówki, był to kolejny rok szkolny, przerwany pandemią. Mimo to zaowocował barwnymi pracami oraz wydarzeniami artystycznymi jak choćby wystawy poplenerowe „Wąchock 2021” czy „Mnisi i Hutnicy”. Młodzież brała też udział w różnych konkursach plastycznych, inspirowanych m.in. twórczością Bolesława Leśmiana czy „Balladami i Romansami”.

Starosta Piotr Ambroszczyk wyraził duże uznanie dla działalności placówki, podkreślając że jest ona unikatową w skali naszego kraju.

- Dołożymy wszelkich starań aby mogła się dalej rozwijać i wychowywać kolejne pokolenia młodych artystów – zapewniał na wernisażu.

Na wystawie, która została otwarta 24 czerwca br. prezentowane są prace malarskie i szkice rysunkowe grupy młodzieżowej prowadzonej przez Aleksandrę Michalską Szwagierczak oraz Ryszarda Uziębło. Na wyróżnienie zasługuje twórczość Pauliny Bryk, Julii Zaręby, Bartłomieja Ćwika, Zuzanny Surdy , Julii Banaszczyk i Weroniki Maj.

Cieszy bogactwo prac grupy dziecięcej prowadzonej przez Dorotę Sarzyńską – Kosieradzką. Można również obejrzeć prace rysunkowe i malarskie grupy średniej, prowadzonej przez Marcina Bondarowicza. Jest również ceramika wykonana pod kierunkiem dyrektora Sylwestra Kiełka.

Warto nadmienić, że w obecnym roku szkolnym do Państwowego Ogniska Plastycznego dołączyli również uczniowie z Ukrainy i Białorusi (aktualnie jest to siedem osób), a o przyjęcie na wyższe uczelnie stara się troje tegorocznych absolwentów.

W tym roku ognisko organizuje zajęcia wakacyjne od 27 czerwca do 1 lipca, w godz. 10.00-12.00. Mają one na celu promocję placówki. Poprowadzą je: Dorota Sarzyńska – Kosieradzka i Marcin Bondarowicz.

W tym samym czasie na terenie Muzeum Przyrody i Techniki odbędzie się plener, pod kierunkiem Ryszarda Uziębły, Aleksandry Michalskiej – Szwagierczak i dyrektora Sylwestra Kiełka.

Fotorelacja z wernisażu