0°C

Możliwy drobny śnieg
Ciśnienie 1005 hPa


niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek
-1 °C -1 °C -2 °C -4 °C -6 °C
-3 °C -5 °C -5 °C -14 °C -15 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 13 czerwca 2022 09:34

Ponad 400 uczniów z całego regionu wzięło udział XVI Warsztatach Archeologicznych „Żelazne korzenie”, organizowanych przez Powiat Starachowicki we współpracy ze Świętokrzyskim Stowarzyszeniem Dziedzictwa Przemysłowego i Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Tym razem przyświecało im hasło „Człowiek i Żelazo w pierwszych wiekach naszej ery”.

Impreza tak jak co roku odbywała się na terenie muzealnego Archeoparku, zaaranżowanego na dymarską osadę sprzed dwóch tysięcy lat, ze zrekonstruowanymi zadaszeniami i domostwami  dla licznych warsztatów i piecem dymarskim. Zajęcia prowadzili tutaj  archeolodzy, historycy i pasjonaci archeologii doświadczalnej, związani ze Świętokrzyskim Stowarzyszeniem Dziedzictwa Przemysłowego w Kielcach, z którym Powiat Starachowicki już od szesnastu lat organizuje tę edukacyjną imprezę. Jej uroczystego otwarcia dokonał wicestarosta Dariusz Dąbrowski wspólnie z dyrektorem muzeum Pawłem Kołodziejskim oraz Andrzejem Przychodnim – dyrektor Muzeum Archeologicznego i Rezerwat „Krzemionki”, a zarazem przedstawiciel Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego.

Na uczestników warsztatów czekały w tym roku m.in. pokazy starożytnego wytopu żelaza, degustacje antycznych potraw, warsztaty kowalskie, tkackie, obróbki bursztynu, skóry, brązownictwa, złotnictwa, antycznego piśmiennictwa, a także obozy barbarzyńskich wojowników. Można było zobaczyć zarówno uzbrojenie, jak i narzędzia, wykorzystywane przez ludność doliny rzeki Kamiennej oraz terenów pobliskich, zamieszkiwane przez Celtów i Rzymian, lub wybić własną monetę.

Fotorelacja