19°C

Duże zachmurzenie
Ciśnienie 1019 hPa


piątek sobota niedziela poniedziałek wtorek
21 °C 22 °C 20 °C 20 °C 18 °C
13 °C 12 °C 12 °C 12 °C 11 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
piątek, 20 maja 2022 13:24

Rozpoczął się nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023. Rejestracja potrwa do 20 czerwca br. Nie warto zwlekać z dokonaniem wyboru. Lepiej zrobić to teraz!

Wzorem ubiegłych lat uczniowie ósmych klas szkół podstawowych musieli najpierw samodzielnie założyć konto na specjalnie dedykowanej stronie internetowej: swietokrzyskie.edu.com.pl, aby móc  wybrać w ofercie proponowanych szkół. 
- W tym roku przygotowaliśmy dla uczniów prawie tysiąc miejsc w 6 placówkach prowadzonych przez Powiat Starachowicki, tj. trzech liceach ogólnokształcących i trzech zespołach szkół zawodowych – mówi wicestarosta Dariusz Dąbrowski. 

Gdzie na jakie kierunki?

I i II LO stawiają na tradycyjne kierunki. Obie szkoły planują uruchomić po pięć pierwszych oddziałów, każdy dla 32 osób, na profilach: humanistycznym, biologiczno – chemicznym, matematyczno–fizycznym, turystyczno – lingwistycznym (I LO), matematyczno - geograficznym (II LO) i lingwistycznym (II LO). Zainteresowani nauką w III LO będą mogli wybrać profil humanistyczno – artystyczny, lub informatyczno- językowy. 
ZSZ nr 1 proponuje naukę w Technikum, lub w Branżowej Szkole I Stopnia. Młodzież ma do wyboru 10 kierunków technicznych – technik żywienia i usług gastronomicznych, technik technologii żywności, usług fryzjerskich, hotelarstwa, architektury krajobrazu, geodeta, handlowiec, ekonomista, technik rachunkowości, a także technik chłodnictwa i klimatyzacji. Może również wybierać spośród czterech zawodów – sprzedawcy, magazyniera – logistyka, pracownika obsługi hotelowej i operatora maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego. 
W ZSZ nr 2 planuje się utworzenie 6 oddziałów. Młodzież może wybierać w 11 kierunkach - technik informatyk, mechatronik, automatyk, logistyk, spedytor, technik pojazdów samochodowych, technik budownictwa, elektryk, technik reklamy, mechanik oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.  
Kolejne miejsca czekać będą na uczniów ZSZ nr 3, w Szkole Branżowej I Stopnia i Sportowym LO. Wśród proponowanych zawodów są: kucharz, piekarz, cukiernik, sprzedawca, mechatronik, murarz – tynkarz, stolarz, monter sieci i instalacji sanitarnych, krawiec, fryzjer, blacharz samochodowy, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik, operator obrabiarek skrawających, mechanik – monter maszyn i urządzeń, ślusarz, elektryk, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, kierowca mechanik, mechanik – operator maszyn do produkcji drzewnej. 
W Sportowym Liceum młodzież może zapisać się do klasy z matematyką, biologią, jęz. angielskim, niemieckim i 10 godzinami wychowania fizycznego.  

Uwaga na terminy!

Do 20 czerwca, do godz. 15.00 uczniowie muszą dokonać wyboru szkoły, w której chcieliby się uczyć (z wyjątkiem tych, którzy wybrali Liceum Sportowe ze sprawdzianem uzdolnień kierunkowych. Ci wyboru musieli dokonać do 31 maja br.). Wzorem ubiegłych lat młodzież może wybrać dowolną liczbę oddziałów w dowolnej ilości szkół. Ważne, by określiła kolejność, zgodną z preferencjami.
Jeśli z jakiegoś względu uczniowie będą chcieli dokonać zmian, zarówno w zakresie szkoły, jak i oddziałów, będą to mogli zrobić od 24 czerwca do 13 lipca br. Nowy wniosek muszą jednak dostarczyć w tym terminie do szkoły pierwszego wyboru.
Po otrzymaniu świadectwa powinni ponownie zalogować się do systemu, aby przepisać oceny oraz wyniki końcowego egzaminu. Kopię tych dokumentów i zaświadczenia o wynikach egzaminu ośmioklasisty powinni dostarczyć do szkoły pierwszego wyboru do 13 lipca br. do godz. 15.00.
21 lipca br., będą mogli sprawdzić do której szkoły zostali zakwalifikowani, natomiast do 29 lipca , godz. 15.00 będą musieli potwierdzić wolę podjęcia nauki w tej konkretnej placówce oraz dostarczyć tam oryginał świadectwa i innych wymaganych dokumentów.
Dokładna instrukcja postępowania dla osób ubiegających się o przyjęcie do szkół, prowadzonych przez Powiat Starachowicki, znajduje się poniżej.