19°C

Duże zachmurzenie
Ciśnienie 1019 hPa


piątek sobota niedziela poniedziałek wtorek
21 °C 22 °C 20 °C 20 °C 18 °C
13 °C 12 °C 12 °C 12 °C 11 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 18 maja 2022 22:47

Jak nie paść ofiarą cyberprzestępców? Jak ustrzec się przed oszustami? Na te i inne pytania można było znaleźć odpowiedź podczas konferencji w ramach projektu Cyberbank 2.0, jaka odbyła się 16 maja br. w Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach z inicjatywy Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach i Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Wydarzenie objął swym patronatem starosta Piotr Ambroszczyk.

Projekt realizowany jest wspólnie z NBP, ma na celu upowszechnianie bezpiecznych zasad korzystania z bankowości elektronicznej oraz popularyzację wiedzy o zasadach funkcjonowania rynku finansowego wśród seniorów. Zakłada także wypracowanie algorytmów współpracy pomiędzy pracownikami banków a policją w przypadku próby popełnienia oszustwa o charakterze bankowym.

- Pomimo wielu apeli i prowadzonych kampanii informacyjnych, wciąż głośno o kolejnych ofiarach oszustw „na policjanta”, „na wnuczka” itp. , także w naszym powiecie. Mam nadzieję, że dzięki tego rodzaju spotkaniom, świadomość naszych seniorów będzie coraz większa –mówił starosta Piotr Ambroszczyk, podczas poniedziałkowego spotkania w muzeum.  

Rozpoczęła je naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Kielcach insp. Marzena Piórkowska, która wprowadziła seniorów w tematykę cybeprzestępczości. Potem wspólnie z Komendantem Powiatowym Policji w  Starachowicach podinsp.. Pawłem Szczepaniakiem przekazała podziękowania za wzorową obywatelską postawę przedstawicielce jednego z banków w Starachowicach, która uchroniła mieszkankę Starachowic przed przekazaniem pieniędzy oszustowi.

Ciekawe informacje dotyczące bezpieczeństwa transakcji finansowej przekazał Łukasz Pastuszyński, główny specjalista ds. komunikacji społecznej oddziału okręgowego NBP w Kielcach, natomiast przed nieuczciwymi praktykami przestrzegała Anna Kłusek – Powiatowy Rzecznik Konsumentów.

W ramach projektu seniorzy otrzymali niezbędną wiedzę oraz materiały edukacyjne i profilaktyczne.