3°C

Średnie zachmurzenie
Ciśnienie 1016 hPa


czwartek piątek sobota niedziela poniedziałek
18 °C 18 °C 13 °C 14 °C 10 °C
10 °C 11 °C 7 °C 6 °C 2 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
czwartek, 24 marca 2022 09:39

Jasne, przestronne wnętrza, nowe wyposażenie i prawdziwie ciepła rodzinna atmosfera to głóne atuty Oddziału Onkologicznego Dziennego w Powiatowym, Zakłądzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Dzięki staraniom i zaangażowaniu personelu stworzono przyjazne miejsce przy zachowaniu najwyższego reżimu sanitarnego.

Oddział Onkologiczny Dzienny działa w starachowickim szpitalu od 2013 roku. Na stałe wpisał się w regionalną mapę placówek niosących pomoc chorym zmagającym się ze schorzeniami nowotworowymi. Jest to miejsce wyjątkowe, bo oprócz procedur medycznych pacjenci doświadczają tu szeroko rozumianego wsparcia, które daje im nadzieję na przyszłość.
W związku z przekształceniem PZOZ w Szpital zakaźny dla pacjentów „covidowych” od marca do października 2020 roku czasowo zawieszono jego funkcjonowanie. Pacjenci mieli zapewnioną opiekę lekarską i pielęgniarską naszego zespołu, ale  świadczoną w Kielcach. Stawienie się na terapię wymagało od nich pokonania dodatkowej drogii własnej niemocy. Ta sytuacja pokazała nam jak ogromny sens ma tworzenie oddziałów onkologicznych w mniejszych miastach – bliżej Pacjenta.
Po wznowieniu działalności Oddział Onkologiczny Dzienny rozpoczął pracę 
w zupełnie nowej lokalizacji w trosce o zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa chorym onkologicznie. Ze względu na sytuację epidemiologiczną pacjenci poruszają się wyłącznie pod opieką pracowników oddziału.Personel wychodzi na zewnątrz 
i prowadzi pacjenta bezpieczną, tak zwaną „czystą” drogą na oddział.
Jasne, przestronne wnętrza, nowe wyposażenie i dwuosobowe lub trzyosobowe sale z łóżkami i łóżkami-fotelami sprawiają, że pobyt na Oddziale Onkologicznym Dziennym odbywa się w komfortowych, wręcz domowych warunkach. A co ważne mogą tu przebywać wraz z członkami swoich rodzin. Dzięki staraniom 
i zaangażowaniu personelu stworzono przyjazne miejsce przy zachowaniunajwyższego reżimu sanitarnego.
Starachowicka onkologia oferuje pacjentom chemioterapię zarówno w formie doustnej, jak i dożylnej, a także poprzez pompę elastomerową (infuzor), z której lek uwalnia się przez 44 godziny, podczas których pacjent przebywa w środowisku domowym (przychodząc jedynie na podłączenie i odłączenie infuzora). Wykonywanesą również iniekcje domięśniowe i podskórne w ramach leczenia onkologicznego.
Z myślą o kompleksowej diagnostyce i leczeniu pacjentów ze schorzeniami nowotworowymi w starachowickim Oddziale Onkologicznym Dziennymfunkcjonują konsylia Wielodyscyplinarnego Zespołu Terapeutycznego(w których w zależności od potrzeb uczestniczą fachowcy z różnych dziedzin),podczas  których Pacjenci kwalifikowanisą do terapii onkologicznej. 

Warto dodać, że Oddział posiada również tzw. „onkoczepek”,urządzenie które zapobiega wypadaniu włosów przy stosowaniu chemioterapii. Ochrona włosów 
w trakcie terapii zdecydowanie wpływa pozytywnie na jakość życia Pacjentów, poprawia samoocenę i nastawia pozytywnie do leczenia, a to z kolei pomaga w jego prowadzeniu.

Oddział Onkologiczny Dzienny ściśle współpracuje ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Dzięki temu starachowiccy Pacjenci w razie konieczności prowadzenia terapii dostępnej w ramach Programów lekowych mają zapewnioną płynną zmianę miejsca leczenia ze Starachowic na Kielce. Tak też się dzieje w przypadku konsultacji i kwalifikacji Pacjentów do radioterapii. Dzięki współdziałaniu podmiotów leczniczych pacjent zgłasza się na leczenie na konkretny wyznaczony termin.

Kierownik Oddziału Onkologicznego Dziennego Małgorzata Majeckalekarz specjalista z zakresu chemioterapii nowotworów oraz onkologii klinicznej apeluje do Pacjentów, aby pomimo pandemii nie ignorować objawów wskazujących na chorobę nowotworową. 
- Oddział jest w pełni przygotowany na przyjęcie osób, które podejmują lub kontynuują leczenie choroby onkologicznej. Wierzę, że warunki jakie stworzono na Państwa potrzeby pomogą w jak najlepszej opiece leczeniu nowotworu. Wszyscy mamy świadomość, że im szybciej rozpoczniemy terapię, tym większa jest szansa na wygraną – mówi M. Majecka.
Osoby, które chcą skorzystać z leczenia w starachowickim Oddziale Onkologicznym Dziennym mogą się skontaktować telefonicznie pod jednym z dwóch numerów:
(41) 273 90 24 lub (41) 273 99 16 w celu uzyskania szczegółowych informacjina temat przyjęcia zarówno na Oddział, jak i do Poradni. 
Oddział czynny jest pięć dni w tygodniu. W poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki 
w godzinach od 7.30 do 15.05, a w środy od godziny 10.30 do 18.05.

Harmonogram pracy Oddziału:

Poniedziałek

7:30 - 15:05

Wtorek

  7:30 - 15:05

Środa

10:30 - 18:05

Czwartek

  7:30 - 15:05

Piątek

  7:30 - 15:05 


***

Wielu Pacjentów nie jest w stanie dotrzeć do ŚCO z różnych powodów np. złego stanu ogólnego, który czyni podróż do Kielc zbyt wyczerpującą, czynników ekonomicznych zbyt obciążających ich finansowo, czy też społecznych - dla osób w starszym wieku, samotnych podróż do Kielc to ogromna barieraczęsto nie do pokonania. Z tego względu rozpoczęto starania o uruchomienie transportu Pacjentów ze Starachowic do Kielc.

 

Materiał nadesłany przez PZOZ w Starachowicach