-3°C

Duże zachmurzenie
Ciśnienie 1041 hPa


środa czwartek piątek sobota niedziela
-1 °C 1 °C 2 °C 4 °C 4 °C
-7 °C -10 °C -4 °C -1 °C -1 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 24 stycznia 2022 12:52

Władze powiatu uczciły pamięć o bohaterach 1863 r. Starosta Piotr Ambroszczyk, wspólnie z Przewodniczącą Rady Powiatu Bożeną Wroną i członkiem Zarządu Jerzym Materkiem uczestniczył w centralnych obchodach 159 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, organizowanych rokrocznie przez Związek Strzelecki „Strzelec”, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także samorządy gmin: Szydłowiec, Suchedniów, Bodzentyn i Wąchock.

Ze względu na wysoki wzrost zachorowań na COVID-19 i zaostrzenie obostrzeń, organizatorzy podjęli trudną decyzję o odwołaniu XIXX Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych Suchedniów-Bodzentyn. Piątkowe uroczystości w Szydłowcu zostały ograniczone do mszy świętej w intencji Powstańców 1863r. i Ojczyzny, a sobotnie do mszy w kościele pw. Św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie. Finalne uroczystości w Wąchocku odbyły się za to bez zmian, z udziałem przedstawicieli środowisk kombatanckich, drużyn strzeleckich, służb mundurowych, harcerzy oraz młodzieży. Obecni byli przedstawiciele władz centralnych, wojewódzkich i samorządowych. Powiat Starachowicki reprezentowali: starosta Piotra Ambroszczyk, członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek i Przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona. Wspólnie złożyli kwiaty pod tablicą przy dworku Langiewicza – miejscu, w którym mieścił się niegdyś sztab główny przywódcy powstania, a później pod pomnikiem generała, znajdującym się tuż obok Zespołu Placówek Oświatowych. 
Wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego, w którym „chylił głowy przed bohaterami powstania styczniowego, zrywu który nałożył wielkie zobowiązania na wszystkie kolejne pokolenia Polaków”. Słowa uznania i podziękowania dla walczących kierował też poseł Jarosław Rusiecki. Całość obchodów wieńczyła uroczysta msza święta w Opactwie Ojców Cystersów w Wąchocku. Poświęcono na niej m.in. kopię sztandaru Powstańców Styczniowych, który trafił do Zespołu Szkół Kadetów w Suchedniowie. Wręczono też odznaczenia państwowe. Minister Jan Józef Kasprzyk wręczył zasłużonym medale „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”.

Fotorelacja z finału centralnych obchodów 159 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.