7°C

Niewielkie zachmurzenie
Ciśnienie 1017 hPa


środa czwartek piątek sobota niedziela
14 °C 17 °C 17 °C 15 °C 14 °C
3 °C 8 °C 9 °C 8 °C 7 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
wtorek, 14 grudnia 2021 12:19

Władze powiatu uczestniczyły w obchodach 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, organizowanych przez Międzyzakładową Komisję NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Starachowicach. Tak jak co roku odbyły się one pod kamieniem Solidarności, znajdującym się przy alei Armii Krajowej w Starachowicach.

Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie od odśpiewania hymnu przez zgromadzonych. Wśród nich byli m.in. poprzedni oraz obecni działacze związku, a także władze. Powiat Starachowicki reprezentowali: starosta Piotr Ambroszczyk i wicestarosta Dariusz Dąbrowski. Obecna była też poseł Agata Wojtyszek. 
Prowadzący uroczystość Paweł Rdzanek przypomniał w jakich okolicznościach wprowadzany był stan wojenny.
Do tego kroku PRL-owskie władze przygotowywały się w konspiracji, już od połowy października 1080 r., zaledwie w kilka miesięcy po zawarciu porozumień sierpniowych i od powstania oraz legalizacji „Solidarności”. Dla partii rządzącej, co mocno podkreślał, nie było miejsca dla konkurencji, zwłaszcza mającej tak duże poparcie społeczeństwa i Kościoła. Dlatego pod pretekstem rzekomo grożącej krajowi interwencji z zewnątrz, zapadła decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego 
- Jako naród straciliśmy dekadę. Oddaliło się w czasie spełnienie marzeń Polaków o wolności i niepodległości Ojczyzny. Stan wojenny stłumił społeczną euforię, miał odciąć społeczeństwo od angażowania się w sprawy polityczne – mówił P. Rdzanek. Do dziś nie udało się oszacować ile dokładnie ofiar pochłonął. 
To właśnie im poświęcone były obchody. Po wysłuchaniu przemówień, uczestnicy  złożyli kwiaty i zapalili znicze pod kamieniem „Solidarności”, a potem odśpiewali hymn „Solidarności”. Uroczystości zakończyła msza święta w kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach.