Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 8 grudnia 2021 11:57

W związku z pojawiającymi się inicjatywami na rzecz pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi i układu krążenia z północy województwa świętokrzyskiego, władze powiatu dziękują za zainteresowanie trudną sytuacją w opiece medycznej. Apelują jednak o spokój niezbędny w rozmowach o przyszłości szpitala.

Zarząd Powiatu w Starachowicach od samego początku upomina się o mieszkańców powiatu, którzy w wyniku przekształcenia Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w szpital leczący wyłącznie pacjentów chorych lub z podejrzeniem COVID – 19, zostali pozbawieni właściwego dostępu do usług medycznych. Dotyczy to wszystkich, nie tylko pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi i układu krążenia. 
Zarząd Powiatu dostrzega konieczność zapewnienia zaplecza medycznego do walki z COVID-19, ale też stoi na stanowisku, że nie musi się ono odbywać kosztem leczenia pacjentów z innymi chorobami, szczególnie w sytuacjach zagrożenia życia. Stąd m.in. propozycja przedkładana od marca 2020 r., wykorzystania budynku po Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca na realizację stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych w ramach przeciwdziałania i walki z COVID-19 w zakresie lecznictwa szpitalnego. Została ona przedstawiona także w ostatnim piśmie, jakie 6 grudnia 2021 r., skierowane zostało do Wojewody Świętokrzyskiego i wiadomości: Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. 
- To Rząd RP jest jedynym właściwym podmiotem do rozmów w sprawie szpitala. Nie chcemy upolitycznienia tego problemu, gdyż uważamy, że nic pożytecznego z tego nie wyniknie dla mieszkańców naszego powiatu. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby z Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej zdjąć wreszcie ciężar szpitala covidowego. Do takich rozmów potrzebny jest jednak spokój, o który apelujemy, w imię dobra szpitala oraz mieszkańców powiatu starachowickiego – mówi starosta Piotr Ambroszczyk. 
W dniu dzisiejszym, tj. 8 grudnia br. starosta Piotr Ambroszczyk wspólnie z prezydentem Markiem Materkiem odbędą spotkanie ze Stowarzyszeniem Serca i Naczyń EcoSerce w sprawie właściwego dostępu do usług medycznych, zwłaszcza dla pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi i układu krążenia.