1°C

Możliwy drobny śnieg
Ciśnienie 1006 hPa


piątek sobota niedziela poniedziałek wtorek
-1 °C -1 °C -1 °C -3 °C 2 °C
-4 °C -3 °C -7 °C -9 °C -5 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
czwartek, 17 czerwca 2021 13:03

Kierownik pracownik tomografii rozmawia ze starostą Piotrem Babickim i wojewodą Zbigniewem KoniuszemPowiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach wzbogacił się o nowy tomograf komputerowy. Urządzenie warte niemal 2,5 mln. zł. zastąpiło dotychczas użytkowany 11-letni sprzęt. Z jego pomocą będzie można wykonać większą liczbę badań, a co za tym idzie, obsłużyć większą liczbę pacjentów. 

64-rzędowy aparat RevolutionTM EVO firmy GE Healthcare został przekazany Decyzją Ministra Klimatu i Środowiska nr 19/R/21 z dnia 17 lutego 2021 roku w sprawie udostępnienia rezerw strategicznych na rzecz Wojewody Świętokrzyskiego na potrzeby starachowickiego szpitala.

Oficjalne otwarcie Pracowni Tomografii Komputerowej odbyło się 16 czerwca br. z udziałem wojewody Zbigniewa Koniusza, starosty Piotra Babickiego, Członka Zarządu Powiatu Roberta Sowuli, Przewodniczącej Rady Powiatu Bożeny Wrony, reprezentujących posła Krzysztofa Lipca radnych: Danuty Krępy i Agnieszki Kuś oraz przedstawicieli dyrekcji i załogi.

Starosta Piotr Babicki podziękował wszystkim zaangażowanym w pozyskanie nowego sprzętu. Słowa uznania kierował również pod adresem załogi szpitala, która dzielnie działa przez cały okres pandemii.

Nowe urządzenie, o czym także mówił starosta, będzie służyło do diagnostyki zarówno covidowych, jak i pozostałych pacjentów. W odróżnieniu od dotychczasowego, jest znacznie szybsze. W trakcie jednego obrotu lampy nowy tomograf generuje 128 warstw obrazów ośmiocentymetrowego obszaru ciała badanej osoby tj. cztery razy więcej niż wykonywało poprzednie urządzenie. Czas pojedynczego badania skraca się do zaledwie kilku minut. Jest to niezwykle ważne podczas diagnozowania pacjentów znajdujących się w nagłych i bardzo ciężkich stanach oraz dzieci, którym trudno wytrzymać w bezruchu. A to nie jedyna zaleta wysokospecjalistycznego sprzętu. Ze względu na wysoką jakość obrazu nowy tomograf ogranicza ilość środka kontrastowego podawanego pacjentom. Jest również znacznie bezpieczniejszy zarówno dla pacjenta, jak i dla personelu ze względu na mniejszą dawkę emitowanego promieniowania, o czym mówił m.in. Członek Zarządu Powiatu Robert Sowula.

Dzięki szybszej diagnostyce Pracownia Tomografii Komputerowej starachowickiego szpitala będzie mogła wykonać większą liczbę badań, a co za tym idzie obsłużyć większą liczbę pacjentów.

Podczas spotkania wojewoda Zbigniew Koniusz złożył podziękowania personelowi szpitala za ciężką i rzetelną pracę w czasie pandemii, a na ręce dyrekcji złożył symboliczny grawerton.

Szpital w Starachowicach jako jedyny w województwie funkcjonuje nadal jako leczący wyłącznie pacjentów chorych na COVID-19, ale – jak zapowiedział wojewoda - będzie powoli wracał do normalności.

Fotorelacja z konferencji