Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 2 czerwca 2021 09:14

Za nami V Starachowicka Strzała – wyścigi kolarskie dla amatorów na rowerach szosowych, organizowane przez firmę Poland Bike przy ścisłej współpracy z Powiatem Starachowickim, Urzędem Miasta Starachowice, Gminą Pawłów, Gminą Brody oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Starachowicach. W tegorocznej edycji imprezy wzięło udział 250 zawodników, choć chętnych było o wiele więcej. 

Z uwagi na sytuację epidemiczną, impreza była limitowana. 250 osób – to maksymalna liczba kolarzy, którzy mogli stanąć na starcie V Starachowickiej Strzały, 31 maja br. w powiecie starachowickim. Uroczystego otwarcia zawodów dokonali wspólnie: starosta Piotr Babicki, wicestarosta Dariusz Dąbrowski, prezydent Starachowic Marek Materek i Grzegorz Wajs z firmy Poland Bike. Rywalizacja odbyła się na dwóch dystansach: 61 km i 83 km. Poprzedził ją przejazd honorowy ulicami Starachowic nad zalew brodzki w asyście policji, motocyklistów Grupy Moto Star, sędziów i służb organizatora. Kolarze znów dali popis swoich umiejętności.

Największą atrakcją tegorocznych zawodów okazała się premia górska o puchar starosty na szczycie wspinaczki na „Ścianę Świślina”, w gminie Pawłów. Odcinek przypominający kultowy podjazd królewskiego etapu Tour de Pologne, tzw. „Ścianę Bukovina”, nawiązujący do niego nie tylko w nazwie, ale także w kącie nachylenia terenu. Z pewnością wpisze się on na trwałe w trasę zawodów i będzie ich wyróżnikiem. Drugą nowością była premia lotna w Adamowie o puchar Wójt Gminy Brody.  

Na trasie MINI (61 km) zwyciężył Patryk Burda, finiszując przed swoim bratem Mateuszem Burdą (obaj z STS Jordan Wola Mała) i Dominikiem Siwcem (Cyclo Centrum 42Sports). Wśród kobiet wygrała Monika Węgrzyn (Buff The North Face Team Poland), przed Moniką Mazur (BSK Miód Kozacki) i Agatą Miękinią (Lech-Pol 4x4 Cycling). Na trasie MAX (83 km) najszybszy był Michał Ładosz (Mayday Lublin), który wyprzedził Mateusza Muchę (7R Rowmix Team) i Michała Przybysza (Team Varso), a w gronie kobiet triumfowała Katarzyna Wełna (7R Rowmix Team), przed Kamilą Wójcikiewicz (Agrochest Team) i Malwiną Łączyńską (Eroe RC).

Zwycięzcami górskiej premii o puchar starosty zostali: Dominik Siwiec i Monika Węgrzyn (na trasie MINI) oraz Mateusz Mucha i Katarzyna Wełna (na trasie MAX). Trójka z nich, z wyjątkiem Dominika Siwca, tryumfowała też w premii Lotnej o Puchar Wójta Gminy Brody. Jego miejsce zajął natomiast Patryk Burda ( na trasie MINI).

Lokalnie także mamy się czym pochwalić. 17 - letni Piotr Banasik z Kałkowa ( gm. Pawłów), startujący w grupie najmłodszych zawodników, zajął drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Z kolei Szczepan Płusa - starachowiczanin rywalizujący w grupie 50 plus, stanął na trzecim miejscu podium.

Nagrody wręczali zwycięzcom: starosta Piotr Babicki, prezydent Marek Materek, Wójt Gminy Brody Marzena Bernat i Grzegorz Wajs – główny organizator wyścigu.

Tym, co naprawdę cieszyło, były dobre opinie kolarzy zarówno na temat samej imprezy, jak i naszego powiatu. Wielu deklarowało, że wkrótce tu powróci w celach turystycznych.

Fotorelacja z wyścigu