10°C

Deszcz
Ciśnienie 1013 hPa


sobota niedziela poniedziałek wtorek środa
15 °C 15 °C 12 °C 13 °C 16 °C
8 °C 9 °C 9 °C 8 °C 6 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
piątek, 30 kwietnia 2021 13:22

Testowanie sprzętu Powiat przekazał szpitalowi automat do szybkich testów PCR, zakupiony z projektu „Walka z epidemią COVID – 19 na terenie Powiatu Starachowickiego”. Z jego pomocą wykrycie wirusa SARS-CoV-2 będzie możliwie teraz w zaledwie 45 minut.

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach wzbogacił się o nowoczesny sprzęt do diagnostyki  COVID - 19 - urządzenie GeneXpert System, amerykańskiej firmy Cepheid, pozwalające na wykonanie w pełni profesjonalnych badań metodą diagnostyki molekularnej, która wykrywa sam wirus SARS-CoV-2, a nie jego przeciwciała. Obecnie to złoty standard w diagnostyce koronawirusa. Urządzenie trafiło już do szpitalnego laboratorium. 

Nowoczesna diagnostyka w szpitalu 

– Cieszymy się, że możemy rozpocząć diagnostykę wirusa SARS-CoV-2 w naszym szpitalu. Urządzenie jest w pełni zautomatyzowane, służy do diagnostyki kwasów nukleinowych wirusa. Dzięki niemu błyskawicznie możemy stwierdzić czy dana osoba została zakażona. Dodatni wynik otrzymujemy w ciągu 45 min, a wynik ujemny już po 30 min. – mówiła Magdalena Fiega, kierownik medycznego laboratorium diagnostycznego w starachowickim szpitalu. 
Menu testowe jest bardzo szerokie. Automat można wykorzystywać do oznaczania badań genetycznych i wykrywania innych wirusów, takich jak m.in. HIV, HBV, HPV, HCV. Dzięki niemu można  zidentyfikować również gruźlicę. Menu posiada również pożądane badanie, jakim jest diagnostyka enzymów, które są wytwarzane przez bakterie oporne na tzw. antybiotyki ostatniej szansy, co pozwoli znacznie przyspieszyć badania przesiewowe. 
Obecnie trwały one ok. 48 godzin, a dzięki temu sprzętowi będą trwać zaledwie 55 minut.
- To wysokiej jakości sprzęt, klasy światowej – ocenia kierownik M. Fiega. 
- Urządzenie kosztowało blisko 178 tys. zł – informuje starosta Piotr Babicki.- Zakup został sfinansowany z projektu pn. „Walka z epidemią COVID-19 na terenie powiatu starachowickiego”, realizowanego od czerwca ubiegłego roku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Budżet projektu wynosi blisko 4 mln zł. To bardzo realna pomoc w walce z epidemią dla mieszkańców naszego powiatu – podkreśla starosta. 

Realizacja projektu trwa 

Część pieniędzy została już spożytkowana. 
– W ramach projektu zakupiono tysiące środków ochrony osobistej, prawie 10 tysięcy litrów płynów dezynfekcyjnych, urządzenia do dezynfekcji dłoni, automaty które zostały przekazane 28 podmiotom uczestniczącym w projekcie. Są to m.in. jednostki powiatu starachowickiego, a także każda z gmin. Wydaliśmy prawie 1 mln 100 tys. zł. Przed nami kolejne zakupy – informuje wicestarosta Dariusz Dąbrowski, który koordynuje projekt. –Największy zakup dotyczył będzie szpitala. Za prawie 950 tys. zł kupione zostaną testy antygenowe potrzebne w diagnostyce COVID-19. Ponadto, 50 tysięcy maseczek ochronnych, ozonatory, fumigatory i cały szereg różnych innych urządzeń, które służyć będą w jednostkach powiatowych i jednostkach podległych gminom powiatu starachowickiego. Termin zakończenia realizacji projektu to koniec sierpnia br. – dodał wicestarosta Dąbrowski.
– Te dary są nam potrzebne, ponieważ wirus nie ma daty końcowej – stwierdził dyrektor Grzegorz Kaleta. -Dzięki maszynie do szybkich testów PCR nie będziemy musieli już czekać na wynik laboratoryjny 24 czy 48 godzin. Dostaniemy go prawie natychmiast. Ta dogodność zmieni pracę w szpitalu – zapewnił G. Kaleta.

Fotorelacja z konferencji prasowej w sprawie przekazania szpitalowi urządzenia 

Starosta Piotr Babicki podczas konferencji prasowejKierownik Laboratorium M. Fiega wypowiadająca się na temat automatuWicestarosta D. Dąbrowski mówił o całości realizowanego przez Powiat projektuDyrektor szpitala G. Kaleta dziękował za przekazany sprzętSystem składa się z aparatu, komputera i oprogramowania do uruchamiania testów i przeglądania wyników Kierownik laboratorium wraz ze starostą, wicestarostą i dyrektorem przy nowym urządzeniuPobieranie próbek do wykonywania testówWkładanie próbek do aparaturyTestowanie nowego sprzętu