6°C

Duże zachmurzenie
Ciśnienie 1026 hPa


sobota niedziela poniedziałek wtorek środa
7 °C 9 °C 8 °C 13 °C 13 °C
2 °C 1 °C 1 °C 0 °C 0 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
piątek, 5 lutego 2021 13:23

Osocze ozdrowieńców, czyli osób, które pokonały koronawirusa, pomaga w ratowaniu chorych na COVID - 19. Jeśli chorobę masz już za sobą i możesz zostać dawcą, pomóż innym. Pilnie potrzebna jest także krew wszystkich grup.

Osocze może zostać pobrane od osób, które przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami RT-PCR lub antygenowymi, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl) i zostały uznane za wyleczone, czyli minęło co najmniej 14 dni od zakończenia izolacji lub od daty uzyskania dodatniego wyniku badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2 .
Dawcy muszą być w pełni zdrowi, mieć co najmniej 18 lat i nie więcej niż 60 lat. Nie mogą też leczyć się z powodu przewlekłych chorób. W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży wymagane będą dodatkowe badania. 
Aktualnie na terenie województwa świętokrzyskiego, osocze można oddać tylko w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach przy ul. Jagiellońskej 66, od poniedziałku do piątku. Rejestracja dawców osocza dokonywana jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:00 do 13:00.
Więcej informacji na temat oddawania osocza można uzyskać pod nr tel.41 335-94-01, 41 335-94-40, lub pisząc na adres e-mail: sekretariat@rckik-kielce.com.pl
Pilnie potrzebna jest także krew wszystkich grup. Można ją oddawać w placówkach służby krwi na terenie całego województwa świętokrzyskiego, tj. w Kielcach, Końskich, Ostrowcu Świętokrzyskim, Sandomierzu i Skarżysku – Kamiennej.