Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 6 maja 2019 12:19

 

Władze powiatu uczciły 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości odbyły się tradycyjnie w kościele pw. Wszystkich Świętych i pod Pomnikiem Niepodległości w Starachowicach.

Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Starachowicach rozpoczęły się od mszy świętej w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach.
Uczestniczyły w niej władze parlamentarne, samorządowe, kombatanci, przedstawiciele służb, inspekcji i straży, ale także harcerze, uczniowie starachowickich szkół oraz mieszkańcy. Władze powiatu reprezentowali: starosta Piotr Babicki z wicestarostą Dariuszem Dąbrowskim, a także radni Rady Powiatu pod przewodnictwem przewodniczącej Bożeny Wrony. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości, gdzie wygłoszono okolicznościowe przemówienia.
Starosta Piotr Babicki  przywołał preambułę majowej konstytucji, podkreślając że została ona uchwalona „dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha”.
- Wartości zawarte w pierwszej pisanej konstytucji w Europie, stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Niech będą tym samym zawsze wzorem dla nas –apelował starosta. Zwrócił on również uwagę, że tegoroczne obchody mają szczególny wymiar z uwagi na zbliżający się jubileusz 30-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów oraz 15 rocznicę wstąpienia Polski do UE.
- Nie byłoby to możliwe, gdybyśmy nie byli silni jako naród i ukształtowani przez naszą historię, której Konstytucja 3 Maja jest jednym z najważniejszych elementów. To nasza przeszłość, a jednocześnie wielkie zadanie na przyszłość – mówił starosta, zachęcając do budowania wspólnoty.
- Uczmy się bycia razem – apelował starosta, apelując do wszystkich o wzajemny szacunek, nie tylko przy okazji takich uroczystości, ale także na co dzień.
Głos zabierali również poseł Marzena Okła-Drewnowicz, prezydent Marek Materek, a w imieniu wojewody Agaty Wojtyszek – Paweł  Kępa.
Oficjalne obchody zakończyło uroczyste złożenie wiązanek.