Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
czwartek, 16 sierpnia 2018 14:40

Władze powiatu uczciły 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej i obchodzone w tym dniu Święto Wojska Polskiego. Główne uroczystości odbyły się tradycyjnie w kościele pw. Wszystkich Świętych i pod pomnikiem Niepodległości w Starachowicach.

Delegacji Powiatu Starachowickiego przewodziła starosta Danuta Krępa, której towarzyszyli Członkowie Zarządu Powiatu: Monika Nowak i Małgorzata Pruś, a także reprezentujący Radę Powiatu, przewodniczący Rady Tomasz Margula i radna Dorota Nowakowska - Boska. Obecne były też władze miejskie i przedstawiciele samorządów gminnych. Ponadto, poczty sztandarowe, kombatanci, reprezentanci służb oraz harcerze.


 
W obchodach wzięli też udział poseł Krzysztof Lipiec i  radny Sejmiku Wojewódzkiego Andrzej Pruś. Po uroczystej mszy świętej wszyscy przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości, gdzie odbyły się przemówienia oraz składanie wiązanek.


Starosta Danuta Krępa odczytała list, jaki na tę okoliczność skierowała do władz powiatu Wiceprezes Rady Ministrów Beata Szydło.
Wicepremier podkreślała w nim, że 15 sierpnia jest dla Polaków datą szczególną, nie tylko z powodu Święta Wojska Polskiego, obchodzonego na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 r., lecz także z uwagi na święto kościelne, upamiętniające Najświętszą Marię Pannę. Istnieje bowiem nierozerwalna więź pomiędzy naszą armią i nasza wiarą.
„Bóg jest nie tylko w sercach naszych żołnierzy, lecz także na sztandarach, w dewizie Polskich Sił Zbrojnych. Wydarzenia sprzed 98 lat są  jednymi z najbardziej chwalebnych w historii naszego państwa i na zawsze ukształtowały naszą narodową tożsamość” – napisała w swym liście B. Szydło, dziękując polskim żołnierzom za ich ofiarną służbę  i życząc płynącej z niej satysfakcji. Uroczystość zakończyło złożenie wiązanek.


 
W imieniu Elżbiety Rafalskiej, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kwiaty złożył radny Sejmiku Andrzej Pruś.