Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Akceptuję

Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych

Władze powiatu uczciły pamięć o Żołnierzach Wyklętych. W uroczystościach, które odbyły się najpierw w parafii Wszystkich Świętych, a potem w Gimnazjum nr 3 w Starachowicach uczestniczyli Członkowie Zarządu Powiatu: Monika Nowak i Andrzej Sendecki.

Już po raz ósmy obchodziliśmy w Starachowicach Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, bojowników podziemia antykomunistycznego, którzy walczyli z sowietyzacją naszego kraju. Tych, którzy nie chcieli iść na kompromis, bo wyżej stawiali wartości, takie jak honor oraz Ojczyzna, nad swoje życie, a czasem i życie bliskich.
Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą z udziałem władz, kombatantów, pocztów sztandarowych, klas mundurowych oraz przedstawicieli służb w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach.

Z ramienia władz powiatowych uczestniczyli w nich Członkowie Zarządu Powiatu: Monika Nowak i Andrzej Sendecki.

Mszę świętą odprawił ksiądz dziekan Marek Janas, który podkreślał ogromne znaczenie tego wyjątkowego święta.

Z jednej strony jest to dzień smutny, bo wspominamy zło czasów komunistycznych, a z drugiej dzień dumy z powodu aż tylu Niezłomnych, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. To właśnie Wyklętym poświęcił on swoją homilię. Po zakończeniu mszy świętej wszyscy uczestniczy przeszli przed tablicę poświęconą żołnierzom podziemia antykomunistycznego, znajdującą się w Panteonie Pamięci Narodowej, gdzie złożone zostały wiązanki.

Dalsze uroczystości, przygotowane przez młodzież odbyły się w Gimnazjum nr 3 w Starachowicach.

Na uczestników czekał tam montaż słowno – muzyczny, przeplatany prezentacjami poświęconymi Niezłomnym.

Doskonale dobrane wiersze i proza trafiły do serc kombatantów, którzy podziękowali gimnazjalistom za kultywowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Starosta Danuta Krępa apelowała do uczniów o czerpanie z ich wzorców.
- Jesteście tym pokoleniem, które uczy się o Żołnierzach Wyklętych już na lekcjach historii. Zależy mi na tym, abyście zechcieli skorzystać z tej możliwości. Nam, a mam tu na myśli tych, którzy żyli jeszcze w poprzednim systemie, nie było to dane. Nie mieliśmy możliwości poznać prawdy o tamtych czasach, a przynajmniej otwarcie. Wy ta możliwość już macie. Wykorzystajcie ją w pełni. Przekazujcie świadectwo szacunku, pamięci i chwały Żołnierzy Wyklętych. Czerpcie z ich wzorców! – napisała w swym liście, który odczytał podczas uroczystości Członek Zarządu Powiatu Andrzej Sendecki.

Więcej zdjęć na facebooku: https://www.facebook.com/starostwopowiatowewstarachowicach/
 

kategoria: informacje

Czy wiesz że...

Powiat starachowicki tętni bogatym, różnorodnym życiem kulturalnym. Liczne placówki kulturalne z wielkim zapałem realizują swą szeroką działalność dbając o to, by trafić do jak najszerszego odbiorcy. Każdy mieszkaniec powiatu ma szansę uczestniczyć w życiu kulturalnym. Czytaj więcej
® 2003-2018 Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
website by Robert Bielecki 'sagat' Powered by phantomCMS