Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Akceptuję

Obchody 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego w Starachowicach

Władze powiatu uczciły 150. rocznicę urodzin ojca polskiej niepodległości, Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wpisując się w szereg uroczystości, jakie odbywały się w kraju 5 grudnia br., złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości w Starachowicach.

Wielki patriota i mąż stanu. Założyciel Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, naczelny wódz Armii Polskiej, pierwszy Marszałek Polski, Naczelnik Państwa i  premier. Człowiek, dzięki którego determinacji i wyjątkowym umiejętnościom, możliwe stało się odzyskanie niepodległości, po 123 latach niewoli. Marszałek Józef Piłsudski. To właśnie jego, 150. rocznicę urodzin obchodzono 5 grudnia br. w całym kraju, również w Starachowicach. Uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Niepodległości, z inicjatywy Starosty Starachowickiego Danuty Krępy. Uczestniczył w nich poseł na Sejm Rzeczpospolitej Krzysztof Lipiec. Władze powiatu reprezentowane były przez starostę Danutę Krępę, której towarzyszyły Członkinie Zarządu Powiatu: Monika Nowak oraz Dorota Nowakowska –Boska. Obecny był również Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Starachowicach, Tomasz Andrzejewski.
Licznie przybyła też młodzież, na co zwróciła uwagę starosta.
- Świadczy to o tym, że losy Ojczyzny są bliskie waszemu sercu, a Wasi nauczyciele i wychowawcy prowadzą Was w dobrym kierunku – mówiła w swym wystąpieniu. Bo właśnie młodzież, co podkreślała starosta, będzie nieść dalej idee patriotyzmu, przekazując je  następnym pokoleniom. Dlatego tak ważna jest pamięć o ludziach, którym zawdzięczamy  niepodległość.
- Wódz Józef Piłsudski to wielka postać i wielki patriota, który może być wzorem dla nas wszystkich. Dziś nie potrzeba nam walczyć z bronią w ręku, bo mamy wolną Ojczyznę.  Mamy demokratyczny kraj, w którym czujemy się bezpieczni. Ale musimy pamiętać o tym, że niepodległość nie jest nam dana na zawsze, musimy ją pielęgnować i o nią zabiegać – mówiła starosta, przypominając też o rocznicy 100 –lecia odzyskania Niepodległości, jaką będziemy świętowali za rok.
- Myślę, że wszyscy tu zgromadzeni będziemy w sposób szczególny poczuwać się do udziału w tych wydarzeniach. Musimy dać z siebie wiele, by sprawić prezent naszej Ojczyźnie – przekonywała starosta.
Głos zabrał też poseł Krzysztof Lipiec, dla którego marszałek Józef Piłsudski stanowi niedościgniony wzór wielkiego patrioty i twórcy państwa polskiego.
- Mam nadzieję, że to dzisiejsze spotkanie umocni nas wierze, że warto dla Polski żyć i warto dla niej pracować – mówił poseł K. Lipiec. - Jesteśmy dumnym narodem w rodzinie wielu narodów. Musimy pamiętać wolność i niepodległość nie zostały nam dane na zawsze a zadane i musimy z tego zdać dzisiaj egzamin.
Po przemówieniach, złożono kwiaty i znicze pod Pomnikiem Niepodległości.


 
Całość zakończyło wspólne odśpiewanie Roty.

kategoria: informacje

Czy wiesz że...

Na terenie powiatu starachowickiego prowadzi działalność ok. 4.500 podmiotów gospodarczych o bardzo zróżnicowanych pod względem wielkości, profilu działalności i poziomie zatrudnienia. Najważniejszym ośrodkiem gospodarczym są Starachowice, gdzie ulokowała się zdecydowana większość podmiotów działających w różnych sferach gospodarki. Czytaj więcej
® 2003-2018 Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
website by Robert Bielecki 'sagat' Powered by phantomCMS