4°C

Mżawka
Ciśnienie 1008 hPa


czwartek piątek sobota niedziela poniedziałek
3 °C 3 °C -0 °C -1 °C -2 °C
1 °C -3 °C -6 °C -8 °C -6 °C
wtorek, 18 września 2018 10:42
Informacja o wynikach przeprowadzonych konsultacji społecznych w sprawie: „Rocznego programu współpracy Powiatu Starachowickiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2019 rok.”

poniedziałek, 17 września 2018 20:11

Jubileusz 90 –lecia świętowali w sobotę, 15 września druhowie z trzech ochotniczych jednostek w Gminie Brody, tj. z OSP  Brody,  OSP Styków oraz OSP Lubienia. W tym wyjątkowym dniu towarzyszyła im też starosta Danuta Krępa, która gratulowała pięknego jubileuszu i dziękowała za ich bezinteresowną służbę.


czwartek, 13 września 2018 08:52

Siedzibą Powiatowej Komisji Wyborczej w Starachowicach jest Starostwo Powiatowe w Starachowicach, przy ul. dr W. Borkowskiego 4, Sala Konferencyjna na parterze budynku. Będzie ona dyżurować od 13 do 17 września br. (z wyłączeniem niedzieli, 16 września). Przyjmowanie zgłoszeń i rejestracja list kandydatów na radnych odbywać się będzie w sali 213, II piętro. Szczegóły w załączonym poniżej komunikacie.

Sciągnij plik (315,72 kB):

Komunikat.pdf

wtorek, 11 września 2018 15:09

Przed nami weekend pełen emocji nie z tej ziemi. W najbliższy piątek, tj. 14 września br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach startuje European Rover Chellege czyli największe na świecie impreza robotyczno – kosmiczna z uczestnikami ze wszystkich kontynentów. Będzie możliwość spotkania ze słynnym brytyjskim astronautą - Timem Peakem, obejrzenia zawodów łazików marsjańskich, a także wzięcia udziału w rywalizacji robotów. Impreza potrwa do późnych godzin popołudniowych w niedzielę. Zapraszamy do udziału! Wstęp wolny!

W ciągu trzech poprzednich edycji European Rover Challenge zgromadziło ponad 70 tys. odwiedzających i 700 zawodników z całego świata. W tegorocznej imprezie, którą współorganizuje Powiat Starachowicki, zmierzy się ze sobą 40 drużyn z 6 kontynentów, w tym najwięcej z Europy. Polskę będą reprezentować zespoły z Politechniki Opolskiej, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Politechniki Białostockiej, Politechniki Świętokrzyskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. W zawodach wezmą też udział zawodnicy z uczelni zagranicznych, m.in. z University College w Londynie, Politechniki w Turynie, University of Stavanger w Norwegii, Uniwersytetu Technicznego w Monachium, Politechniki Ostrawskiej, Berlińskiego Uniwersytetu Technicznego, The University of New South Wales w Australii, Uniwersytetu w Toronto, Vidyapeetham w Indiach, Universidad Nacional, Ozyegin University w Turcji i wielu innych. Zespoły pracują nad przygotowaniem w pełni funkcjonalnego robota marsjańskiego, budowanego na wzór stacjonującego na Marsie pojazdu Curiosity czy mającego się tam pojawić za dwa lata robota ExoMars. Projekt zwycięskiej drużyny zostanie wybrany jako oficjalny łazik prestiżowej misji analogowej AMADEE-2020 (symulacja maksymalnie zbliżona do załogowej wyprawy na Marsa), organizowanej przez Austriackie Forum Kosmiczne na pustyni w Omanie w 2020 roku.


Z uwagi na problemy komunikacyjne związane z zamknięciem przejazdu kolejowego na ul. Radomskiej, publikujemy mapkę, która – mamy nadzieję – ułatwi osobom przyjezdnym dojazd do muzeum.

poniedziałek, 10 września 2018 15:39

Od 10 do 17 września br. odbywać się będą konsultacje społeczne projektu uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia Rocznego programu współpracy Powiatu Starachowickiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2019 r. Projekt, do którego można będzie zgłaszać uwagi oraz opinie będzie dostępny na stronie internetowej Powiatu Starachowickiego, BIP, tablicy ogłoszeń oraz w Zespole ds. Polityki Społecznej tut. urzędu. Szczegóły znajdują się w Zarządzeniu Starosty, załączonego poniżej.


poniedziałek, 10 września 2018 13:13

Starosta Danuta Krępa uczestniczyła w sobotnich obchodach 79.rocznicy II wojny światowej połączonych z rocznicą obrony Starachowic, które wieńczyły serię uroczystości poświęconych tym wydarzeniom.


poniedziałek, 10 września 2018 10:59

Wicestarosta Marek Pawłowski dokonał uroczystego otwarcia Spartakiady Sportowej Osób Niepełnosprawnych „Golgota Świętokrzyska”, jaka odbywała się 7 września br. w Kałkowie - Godowie. Była to już dziesiąta edycja zmagań osób niepełnosprawnych nie tylko z naszego regionu. Wzięło w niej udział blisko 550 zawodników, którzy rywalizowali w takich konkurencjach, jak rzut ringo, lotką, bieg na wózkach czy przeciąganie liny.

Głównymi oganizatorami tegorocznej paraspartakiady byli: Stowarzyszenie "Przyjacielska Dłoń" i Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej, a współorganizatorem Parafia Rzymsko-Katolicka w Kałkowie. Do udziału w zawodach zgłosiły się 24 drużyny, czyli blisko 550 zawodników, reprezentujących Środowiskowe Domy Samopomocy, Warsztaty Terapii Zajęciowej czy Zakłady Aktywności Zawodowej. A chodzi w nich oczywiście o integrację społeczną osób niepełnosprawnych w duchu współzawodnictwa i rywalizacji sportowej. Imprezę rozpoczęła wspólna msza św. w Sanktuarium Maryjnym w Kałkowie z udziałem sportowców, kibiców, opiekunów i organizatorów. Po zakończeniu modlitwy wszyscy udali się w miejsce zawodów, prowadzeni przez chorążych ceremonii, którzy nieśli chorągwie symbolizujące kolory kół olimpijskich.


Wicestarosta Marek Pawłowski, który uczestniczył w otwarciu, życzył sportowcom udanej rywalizacji.Z okazji jubileuszu wręczone zostały statuetki tym, którzy przez lata wspierali organizację imprezy. Wśród wyróżnionych znalazł się również Powiat Starachowicki.


Tegoroczna Paraspartakiada ponownie uświetniona została wspólną konkurencją dla opiekunów „Triathlon Magazyniera”. Zespoły  rywalizowały w zawodach podzielonych na konkurencje indywidualne i drużynowe. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła drużyna Dziennego Środowiskowego Domu Samopomocy w Skarżysku - Kamiennej.


W sumie, w imprezie, łącznie z obsługą i wolontariuszami uczestniczyło 630 osób.


piątek, 7 września 2018 14:55

Od 19 września do 5 października br. na terenie województwa świętokrzyskiego przeprowadzone zostanie ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Kielcach apeluje do mieszkańców województwa świętokrzyskiego o nie dotykanie i nie podnoszenie pakietów ze szczepionką.

Szczepienie lisów zostanie wykonane przy użyciu szczepionki doustnej, zawierającej niezjadliwy szczep wirusa wścieklizny w ampułce, zatopionej w niewielkim pakiecie stanowiącym przynętę. Brązowo-zielony pakiet o kwadratowym kształcie waży ok. 50 gramów. Pakiety zostaną rozrzucone na pola, łąki i lasy z samolotu, a część zostanie wyłożona ręcznie przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.
Celem akcji jest zlikwidowanie występowania na terenie województwa świętokrzyskiego wścieklizny u lisów wolno żyjących, a tym samym usunięcie niebezpieczeństwa zakażania wścieklizną ludzi.
Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Kielcach apeluje do mieszkańców województwa świętokrzyskiego o nie dotykanie i nie podnoszenie pakietów ze szczepionką.

czwartek, 6 września 2018 11:46

10 września br. na terenie Archeoparku Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbędzie się X Festyn Historyczny „Od Prasłowian do Polaków”. Impreza zorganizowana została w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Serdecznie zapraszamy.


czwartek, 6 września 2018 11:41

14 września br. (piątek) na hali spustowej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbędą sie ósme już Noce Teatralne, organizowane przez  Stowarzyszenie Promocji Talentów przy Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach w partnerstwie ze Starachowickim Centrum Kultury, Muzeum Przyrody i Techniki, Zespołem Szkół Zawodowych nr 1, Hufcem ZHP Starachowice  i Młodzieżowym Domem Kultury w Starachowicach. Wstęp na imprezę jest oczywiście wolny!

PROGRAM 8.NOCY TEATRALNYCH:

14 września 2018:

19.00 – rozpoczęcie imprezy
19.15 - "Historia pewnej znajomości" - Teatr improwizacji Close Enough (Kraków)
Krakowska grupa improwizacji teatralnej, która we współpracy z publicznością tworzy niepowtarzalne i unikalne spektakle. Widz jest częścią spektaklu a wspólna improwizacja wszystkim dostarcza wielu wrażeń. Do Starachowic przyjadą ze spektaklem improwizowanym "Historia pewnej znajomości". W swoim życiu spotykamy wiele osób. Poznajemy ludzi w przeróżnych okolicznościach i przeróżnych miejscach. Z niektórymi łączy nas szczególna relacja, w której wyjątkowe momenty przeplatane są rutyną codzienności. Za każdą znajomością stoi jakaś historia. Podczas naszego występu stworzymy na Waszych oczach (i z Waszą pomocą) taką historię. Kim są bohaterowie? Jak się poznali? Co ich łączy, a co ich dzieli? Tego dowiemy się dopiero w trakcie występu, ponieważ nie mamy scenariusza – mówią twórcy spektaklu
Na scenie wystąpią: Mateusz Dzidkowski i Aleksandra Maczel
20:00 - Spektakl „ESCape - Teatr Panopticum (Lublin)
Spektakl w sposób satyryczny podejmuje problemy współczesnego człowieka zmanipulowanego przez różne media, zagubionego pomiędzy realnym a wirtualnym światem kreowanym np. przez popularne dzisiaj internetowe portale społecznościowe i komunikatory.  Zacierające się granice w odczuwaniu tego co jest rzeczywiste, a co tylko wirtualne, stają się często przyczyną wielu frustracji, zaburzeń emocjonalnych, a nawet dramatów mniej odpornych jednostek , zwłaszcza młodego pokolenia.
scenariusz:  Mieczysław Wojtas i zespół
reżyseria:  Mieczysław Wojtas  przy współpracy Emila Janczaka
muzyka i przygotowanie wokalne:  Piotr Tesarowicz
występują:  Jakub Oszust, Michalina Puła, Emil Janczak, Rozalia Sawa, Paulina Iwan, Wiktor Palak, Marcin Lisowski, Maja Kalbarczyk. Jakub Wyszomirski.
21.00 - Koncert specjalny „OD WAITSA” - Konrad Imiela (śpiew, gitara) i Adam Skrzypek (kontrabas)
Konrad Imiela – aktor, wokalista, reżyser teatralny, pedagog, autor piosenek. Starachowiczanin, harcerz 111 Artystycznej Drużyny Harcerskiej, od wielu lat związany z Wrocławiem, tamtejszym Teatrem Muzycznym Capitol (jest jego dyrektorem od 2006 roku) i Przeglądem Piosenki Aktorskiej (pełnił funkcję dyrektora artystycznego w latach 2007-2014).
Adam Skrzypek – muzyk, aranżer, kierownik muzyczny Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. Wybitny kontrabasista mający na koncie współpracę z wieloma artystami z kręgu jazzu, muzyki teatralnej i symfonicznej. Aranżer i producent muzyczny spektakli i widowisk teatralnych, telewizyjnych i estradowych.

***

Podczas Nocy teatralnych czynny będzie bufet teatralny. Organizatorzy zapowiadają też happening – niespodziankę.

15 września  (sobota) o godzinie 9.30 w MDK w Starachowicach  warsztaty artystyczne pt. „Aktorska interpretacja piosenki – czy to ma sens?” poprowadzi Konrad Imiela.Wstęp wolny do wyczerpania miejsc. Na warsztat należy przygotować piosenkę, którą uczestnicy będą mogli wykonać z akompaniamentem lub bez. Chęć udziału w warsztatach prosimy zaanonsować w MDK – telefon 41 274 31 32.


 ***

Zadanie jest współfinansowane przez:
Urząd Marszałkowski,  Powiat Starachowicki i Gminę Starachowice