-0°C

Średnie zachmurzenie
Ciśnienie 1024 hPa


czwartek piątek sobota niedziela poniedziałek
0 °C 2 °C 4 °C 4 °C 1 °C
-4 °C -4 °C -2 °C 1 °C -2 °C
poniedziałek, 24 września 2018 07:42

PORZĄDEK OBRAD XLVIII SESJI RADY POWIATU W STARACHOWICACH w dniu 27 - WRZEŚNIA - 2018 roku.

 


wtorek, 18 września 2018 10:42
Informacja o wynikach przeprowadzonych konsultacji społecznych w sprawie: „Rocznego programu współpracy Powiatu Starachowickiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2019 rok.”

poniedziałek, 17 września 2018 20:16

Za nami największe wydarzenie kosmiczno – robotyczne na świecie. European Rover Challenge, którego współorganizatorem był Powiat Starachowicki przyciągnął do Starachowic ponad 400 konstruktorów z 6 kontynentów, wybitne ikony światowej astronautyki, a także przedstawicieli świata nauki i świata biznesu. Przez trzy dni byliśmy w centrum kosmosu.


poniedziałek, 17 września 2018 20:11

Jubileusz 90 –lecia świętowali w sobotę, 15 września druhowie z trzech ochotniczych jednostek w Gminie Brody, tj. z OSP  Brody,  OSP Styków oraz OSP Lubienia. W tym wyjątkowym dniu towarzyszyła im też starosta Danuta Krępa, która gratulowała pięknego jubileuszu i dziękowała za ich bezinteresowną służbę.


czwartek, 13 września 2018 08:52

Siedzibą Powiatowej Komisji Wyborczej w Starachowicach jest Starostwo Powiatowe w Starachowicach, przy ul. dr W. Borkowskiego 4, Sala Konferencyjna na parterze budynku. Będzie ona dyżurować od 13 do 17 września br. (z wyłączeniem niedzieli, 16 września). Przyjmowanie zgłoszeń i rejestracja list kandydatów na radnych odbywać się będzie w sali 213, II piętro. Szczegóły w załączonym poniżej komunikacie.

Sciągnij plik (315,72 kB):

Komunikat.pdf

wtorek, 11 września 2018 15:09

Przed nami weekend pełen emocji nie z tej ziemi. W najbliższy piątek, tj. 14 września br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach startuje European Rover Chellege czyli największe na świecie impreza robotyczno – kosmiczna z uczestnikami ze wszystkich kontynentów. Będzie możliwość spotkania ze słynnym brytyjskim astronautą - Timem Peakem, obejrzenia zawodów łazików marsjańskich, a także wzięcia udziału w rywalizacji robotów. Impreza potrwa do późnych godzin popołudniowych w niedzielę. Zapraszamy do udziału! Wstęp wolny!

W ciągu trzech poprzednich edycji European Rover Challenge zgromadziło ponad 70 tys. odwiedzających i 700 zawodników z całego świata. W tegorocznej imprezie, którą współorganizuje Powiat Starachowicki, zmierzy się ze sobą 40 drużyn z 6 kontynentów, w tym najwięcej z Europy. Polskę będą reprezentować zespoły z Politechniki Opolskiej, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Politechniki Białostockiej, Politechniki Świętokrzyskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. W zawodach wezmą też udział zawodnicy z uczelni zagranicznych, m.in. z University College w Londynie, Politechniki w Turynie, University of Stavanger w Norwegii, Uniwersytetu Technicznego w Monachium, Politechniki Ostrawskiej, Berlińskiego Uniwersytetu Technicznego, The University of New South Wales w Australii, Uniwersytetu w Toronto, Vidyapeetham w Indiach, Universidad Nacional, Ozyegin University w Turcji i wielu innych. Zespoły pracują nad przygotowaniem w pełni funkcjonalnego robota marsjańskiego, budowanego na wzór stacjonującego na Marsie pojazdu Curiosity czy mającego się tam pojawić za dwa lata robota ExoMars. Projekt zwycięskiej drużyny zostanie wybrany jako oficjalny łazik prestiżowej misji analogowej AMADEE-2020 (symulacja maksymalnie zbliżona do załogowej wyprawy na Marsa), organizowanej przez Austriackie Forum Kosmiczne na pustyni w Omanie w 2020 roku.


Z uwagi na problemy komunikacyjne związane z zamknięciem przejazdu kolejowego na ul. Radomskiej, publikujemy mapkę, która – mamy nadzieję – ułatwi osobom przyjezdnym dojazd do muzeum.

poniedziałek, 10 września 2018 15:39

Od 10 do 17 września br. odbywać się będą konsultacje społeczne projektu uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia Rocznego programu współpracy Powiatu Starachowickiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2019 r. Projekt, do którego można będzie zgłaszać uwagi oraz opinie będzie dostępny na stronie internetowej Powiatu Starachowickiego, BIP, tablicy ogłoszeń oraz w Zespole ds. Polityki Społecznej tut. urzędu. Szczegóły znajdują się w Zarządzeniu Starosty, załączonego poniżej.


poniedziałek, 10 września 2018 13:13

Starosta Danuta Krępa uczestniczyła w sobotnich obchodach 79.rocznicy II wojny światowej połączonych z rocznicą obrony Starachowic, które wieńczyły serię uroczystości poświęconych tym wydarzeniom.


poniedziałek, 10 września 2018 10:59

Wicestarosta Marek Pawłowski dokonał uroczystego otwarcia Spartakiady Sportowej Osób Niepełnosprawnych „Golgota Świętokrzyska”, jaka odbywała się 7 września br. w Kałkowie - Godowie. Była to już dziesiąta edycja zmagań osób niepełnosprawnych nie tylko z naszego regionu. Wzięło w niej udział blisko 550 zawodników, którzy rywalizowali w takich konkurencjach, jak rzut ringo, lotką, bieg na wózkach czy przeciąganie liny.

Głównymi oganizatorami tegorocznej paraspartakiady byli: Stowarzyszenie "Przyjacielska Dłoń" i Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej, a współorganizatorem Parafia Rzymsko-Katolicka w Kałkowie. Do udziału w zawodach zgłosiły się 24 drużyny, czyli blisko 550 zawodników, reprezentujących Środowiskowe Domy Samopomocy, Warsztaty Terapii Zajęciowej czy Zakłady Aktywności Zawodowej. A chodzi w nich oczywiście o integrację społeczną osób niepełnosprawnych w duchu współzawodnictwa i rywalizacji sportowej. Imprezę rozpoczęła wspólna msza św. w Sanktuarium Maryjnym w Kałkowie z udziałem sportowców, kibiców, opiekunów i organizatorów. Po zakończeniu modlitwy wszyscy udali się w miejsce zawodów, prowadzeni przez chorążych ceremonii, którzy nieśli chorągwie symbolizujące kolory kół olimpijskich.


Wicestarosta Marek Pawłowski, który uczestniczył w otwarciu, życzył sportowcom udanej rywalizacji.Z okazji jubileuszu wręczone zostały statuetki tym, którzy przez lata wspierali organizację imprezy. Wśród wyróżnionych znalazł się również Powiat Starachowicki.


Tegoroczna Paraspartakiada ponownie uświetniona została wspólną konkurencją dla opiekunów „Triathlon Magazyniera”. Zespoły  rywalizowały w zawodach podzielonych na konkurencje indywidualne i drużynowe. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła drużyna Dziennego Środowiskowego Domu Samopomocy w Skarżysku - Kamiennej.


W sumie, w imprezie, łącznie z obsługą i wolontariuszami uczestniczyło 630 osób.


piątek, 7 września 2018 14:55

Od 19 września do 5 października br. na terenie województwa świętokrzyskiego przeprowadzone zostanie ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Kielcach apeluje do mieszkańców województwa świętokrzyskiego o nie dotykanie i nie podnoszenie pakietów ze szczepionką.

Szczepienie lisów zostanie wykonane przy użyciu szczepionki doustnej, zawierającej niezjadliwy szczep wirusa wścieklizny w ampułce, zatopionej w niewielkim pakiecie stanowiącym przynętę. Brązowo-zielony pakiet o kwadratowym kształcie waży ok. 50 gramów. Pakiety zostaną rozrzucone na pola, łąki i lasy z samolotu, a część zostanie wyłożona ręcznie przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.
Celem akcji jest zlikwidowanie występowania na terenie województwa świętokrzyskiego wścieklizny u lisów wolno żyjących, a tym samym usunięcie niebezpieczeństwa zakażania wścieklizną ludzi.
Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Kielcach apeluje do mieszkańców województwa świętokrzyskiego o nie dotykanie i nie podnoszenie pakietów ze szczepionką.