-1°C

Niewielkie zachmurzenie
Ciśnienie 1008 hPa


sobota niedziela poniedziałek wtorek środa
10 °C 8 °C 3 °C 3 °C 1 °C
4 °C 1 °C -3 °C -4 °C -2 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
czwartek, 25 czerwca 2020 08:40

Ranking przygotował już po raz piąty Dziennik Gazeta Prawna. To zestawienie miejsc i regionów w Polsce, gdzie żyje się najdłużej i najzdrowiej. I właśnie w tym zestawieniu Powiat Starachowicki uplasował się na 4. miejscu w kraju!

Dziennik Gazeta Prawna sprawdził jak samorządy poradziły sobie w 2019 roku z ochroną zdrowia w swoich regionach. Przy ocenie brano pod uwagę zaplecze medyczne czyli potencjał zdrowotny powiatu – punktowano szpitale i poradnie prowadzone przez powiaty, ich wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną oraz liczbę lekarzy i pielęgniarek przypadających na tysiąc mieszkańców. Kolejne kryterium to zdrowie mieszkańców danego powiatu, gdzie oceniano m.in. demografię i umieralność noworodków. I ostatnie: dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej. Ważny dla rankingowych analiz był czas oczekiwania na podstawowe badania, takie jak badanie tomografem, USG brzucha czy EKG oraz na wizytę u pediatry, kardiologa, neurologa, stomatologa czy onkologa. Równie istotna była dostępność do operacji oraz zabiegów, m.in. usunięcia zaćmy, wszczepienia endoprotezy, bypassów czy usunięcia trzeciego migdałka. Wszystkie dane odnosiły się do roku 2019. Maksymalnie można było uzyskać 414 punktów. Powiat Starachowicki zdobył 299, co zapewniło mu 4 pozycję w rankingu. Żeby znaleźć się na podium zabrakło nam 1 punktu. I miejsce wśród powiatów zajął Powiat Kielecki (330 pkt.), drugie – Powiat Tatrzański (302 pkt.) a trzecie – Powiat Pajęczański (300 pkt.).
Z uwagi na przekształcenie PZOZ-u w szpital jednoimienny w marcu 2020 r. i wynikłe z tego tytułu ograniczenia w dostępie do usług medycznych, powtórzenie tego sukcesu w kolejnym rankingu może stać pod znakiem zapytania.

Więcej informacji na temat tegorocznego Rankingu Zdrowia Polski, znajdą Państwo w najnowszym dodatku Dziennika Gazeta Prawna: https://gazetaprawna.pl/konferencje/RZP2020/pdf/RZD.PDF