17°C

Duże zachmurzenie
Ciśnienie 1022 hPa


poniedziałek wtorek środa czwartek piątek
24 °C 25 °C 26 °C 25 °C 25 °C
8 °C 10 °C 11 °C 15 °C 15 °C
piątek, 14 lutego 2020 14:48

Z inicjatywy Zarządu Powiatu w Starachowicach powstanie niebawem Powiatowy Klub Debaty Oksfordzkiej skupiający młodzież z publicznych i niepublicznych szkół średnich w powiecie.  Ma to być przestrzeń wymiany poglądów oraz nauki właściwych zasad prowadzenia dyskusji. Młodzież weźmie też udział w projekcie „STOP Wulgaryzmom”.

Idea powołania Klubu zrodziła się pod koniec zeszłego roku, kiedy to reprezentacja III LO w Starachowicach – jako jedna z 16 szkół w Polsce – uczestniczyła w projekcie „Akademia Debaty”, organizowanym przez Krakowskie Stowarzyszenie Mówców. Uczniowie przez trzy dni wraz z opiekunką, poznawali zasady kulturalnej i merytorycznej debaty, wystąpień publicznych, argumentowania, metod panowania nad stresem itp., co spotkało się bardzo dobrym odbiorem. Stąd pomysł, by włączyć w podobne działania młodzież ze wszystkich szkół średnich w powiecie. 14 lutego br. odbyło się spotkanie z dyrektorami placówek, zarówno prowadzonych przez Powiat Starachowicki, jak i niepublicznych z udziałem starosty Piotra Babickiego, wicestarosty Dariusza Dąbrowskiego, dyrektora Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Michała Gutowskiego, a także kierownika Biura Rozwoju Powiatu Piotra Wójtowicza.


Pomysł stworzenia Powiatowego Klubu Młodzieżowej Debaty Oksfordzkiej spotkał się z pozytywnym przyjęciem. Ma to być przestrzeń wymiany poglądów oraz nauki właściwych zasad prowadzenia dyskusji. Młodzież będzie miała okazję kształcić aspekty językowe, pracować nad właściwą argumentacją swoich poglądów w jednoczesnym poszanowaniu odmiennych zdań. Kolejnym krokiem będzie rekrutacja młodzieży do udziału w pracach Klubu, a następnie jego uroczyste powołanie.

Ze strony Starostwa Powiatowego w Starachowicach nadzór merytoryczny nad działalnością Klubu sprawować będą: Dyrektor Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych – Michał Gutowski oraz Kierownik Biura Rozwoju Powiatu – Piotr Wójtowicz.
Równolegle do debat oksfordzkich realizowany będzie projekt „STOP Wulgaryzmom”, który ma się rozpocząć od zdefiniowania na nowo słowa wulgaryzm i zakłada szereg działań z udziałem młodzieży. 

Zachęcamy do uczestnictwa w obu projektach. Szczegóły u dyrektorów.