4°C

Duże zachmurzenie
Ciśnienie 1022 hPa


piątek sobota niedziela poniedziałek wtorek
5 °C 9 °C 9 °C 6 °C 10 °C
0 °C 1 °C 4 °C 2 °C 2 °C
środa, 23 października 2019 15:20

W sobotę 19 października br. Powiat Starachowicki odwiedzili dyplomaci z 20 krajów z całego świata wraz ze swoimi rodzinami. Przedstawiciele korpusu dyplomatycznego akredytowani w RP w ramach wizyty w województwie świętokrzyskim odwiedzili Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach. Na placu centralnym gości przywitał Starosta Starachowicki Piotr Babicki, Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek oraz Dyrektor Muzeum Paweł Kołodziejski. Obecna była również Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek która przez cały dzień podróżowała z dyplomatami pokazując im walory turystyczne województwa świętokrzyskiego.

 

Międzynarodowi goście zwiedzili Muzeum Przyrody i Techniki, w którym zapoznali się m.in. z zabytkami staropolskiej techniki, dziejami starożytnego hutnictwa żelaza, obejrzeli wystawę paleontologiczną prezentującą pradzieje regionu. Największe wrażenie wywarła wystawa techniki samochodowej dzięki której goście zobaczyli pierwszą powojenną ciężarówkę polskiej produkcji Stara 20, uczestnika X Rajdu Paryż-Dakar Stara 266R oraz wierną replikę jedynego polskiego papamobile z okresu I Pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski Stara 660 M2.

Podczas trzydniowego pobytu w naszym województwie dyplomaci odwiedzili wiele miejsc naszego regionu, które stanowią atrakcję turystyczną, ale też miejsca, gdzie prężnie działają i rozwijają się inwestycje. Program wizyty obejmował zwiedzanie takich miast jak Kielce, Tokarnię,  Ćmielów, Opatów, Starachowice oraz Święty Krzyż.

Była to kolejna wizyta organizowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z władzami województwa świętokrzyskiego.