17°C

Bezchmurnie
Ciśnienie 1017 hPa


poniedziałek wtorek środa czwartek piątek
20 °C 20 °C 20 °C 17 °C 17 °C
8 °C 6 °C 9 °C 10 °C 8 °C
wtorek, 4 czerwca 2019 15:51

Rada Powiatu w Starachowicach wspólnie z Radą Miejską przyjęła dziś (4 czerwca 2019 r.) rezolucję w sprawie uczczenia 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. W uroczystym posiedzeniu, które odbyło się na sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach uczestniczyli także przedstawiciele gmin w naszym powiecie.

4 czerwca 2019 r. mija 30. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 r. Z tej właśnie okazji na sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach odbyło się wspólne posiedzenie Rady Powiatu i Rady Miejskiej w Starachowicach z udziałem przedstawicieli gmin w naszym powiecie.


Spotkanie prowadził Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Walendzik, który podkreślał wagę czerwcowych wyborów dla przyszłych pokoleń Polaków. Wyraził też wdzięczność tym, którzy włączyli się bezpośrednio w walkę o wyborcze zwycięstwo.


W sposób szczególny dziękował starachowickim działaczom, którzy – jak przyznał dr Ryszard Śmietanka – Kruszelnicki z kieleckiego oddziału IPN-u – mieli w tym nie mały udział. O tym, jak wyglądała u nas walka z systemem mówił Paweł Pechel, prezes Stowarzyszenia Wolni i Solidarni 1980-1989.


Swoimi przemyśleniami na temat tamtych wydarzeń dzielił się również Edward Dudek, niegdyś przewodniczący Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w Starachowicach.


Dla uczczenia tej jakże ważnej rocznicy, radni Rady Powiatu i Rady Miejskiej przyjęli rezolucję, co zostało nagrodzone brawami.  W dokumencie czytamy m.in. iż „data 4 czerwca 1989 roku weszła do historycznego kalendarza najważniejszych wydarzeń w naszym kraju. Tych wydarzeń, które całkowicie zmieniły życie Polaków – oznaczała pierwsze w powojennej Polsce częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne do Senatu. Otwierały one drogę do odzyskania przez Polskę pełnej suwerenności”.
Samorządowcy apelują w nim o pamięć o  ludziach, którzy przez swoje zaangażowanie i determinację w tamtym czasie dobrze przysłużyli się naszej Ojczyźnie. Przede wszystkim o członkach Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, bezpośrednio włączonych w wyborczą aktywność, zwieńczoną zwycięstwem w czerwcu 1989 r. „Wspomnieniem obejmijmy również te osoby, dzięki którym 30 lat temu po raz pierwszy w powojennej Polsce obywatele mogli w sposób wolny oddać głos na swoich reprezentantów w najwyższych władzach państwowych. W szczególności przywołajmy pamięć tych, którzy dla wolności złożyli ofiarę ze swojego życia (…) W 30. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r. z wdzięcznością, szacunkiem i pamięcią ogarniamy wszystkich żyjących i zmarłych bohaterów tamtych wydarzeń. Niech ich przykład będzie dla nas impulsem do dialogu i współdziałania ponad podziałami na rzecz dobra i pomyślności Rzeczypospolitej Polskiej” – nawołują w tym dokumencie.