18°C

Bezchmurnie
Ciśnienie 1012 hPa


poniedziałek wtorek środa czwartek piątek
23 °C 22 °C 15 °C 17 °C 21 °C
11 °C 14 °C 9 °C 6 °C 7 °C
piątek, 1 marca 2019 13:22

Władze powiatu uczciły pamięć o Żołnierzach Wyklętych. W uroczystościach, które odbyły się przy tablicy poświęconej żołnierzom podziemia antykomunistycznego, w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz w Gimnazjum nr 4 w Starachowicach, uczestniczył Członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek.

Już po raz dziewiąty obchodziliśmy w Starachowicach Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, bojowników podziemia antykomunistycznego, którzy walczyli z sowietyzacją naszego kraju. Tych, którzy takie wartości jak honor oraz Ojczyzna stawiali ponad własne życie, a czasem i życie bliskich.
Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy tablicy poświęconej żołnierzom podziemia antykomunistycznego, znajdującej się w Panteonie Pamięci Narodowej przed kościołem pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach.


Powiat Starachowicki reprezentował Członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek, który wziął także udział w uroczystej mszy świętej z udziałem władz, kombatantów, pocztów sztandarowych i uczniów. Msza święta została odprawiona w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy al. Św. Jana Pawła II w Starachowicach.


Dalsze uroczystości, przygotowane przez młodzież odbyły się w Gimnazjum nr 4 w Starachowicach. Zostały poprzedzone prelekcją dr Marka Jedynaka z Delegatury IPN w Kielcach na temat konspiracji poakowskiej w rejonie Starachowic w latach 1945-1948 oraz rozstrzygnięciem miejskiego konkursu historycznego.