26°C

Niewielkie zachmurzenie
Ciśnienie 1014 hPa


poniedziałek wtorek środa czwartek piątek
30 °C 26 °C 20 °C 21 °C 22 °C
18 °C 17 °C 14 °C 13 °C 13 °C
środa, 5 grudnia 2018 09:44

Już po raz 10. w Starachowicach odbyły się uroczyste obchody święta patronki miasta, świętej Barbary. Mimo deszczowej pogody cieszyły się one zainteresowaniem mieszkańców. Nie zabrakło też władz powiatowych. W uroczystym przemarszu oraz mszy świętej dziękczynnej za opiekę patronki nad miastem uczestniczyli: starosta Piotr Babicki oraz przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona.

Organizatorem tegorocznych uroczystości był Urząd Miejski oraz parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach. Rozpoczęły się one tradycyjnie, pod kapliczką św. Barbary (przy ulicy Pileckiego, tuż obok starostwa), od wystąpienia okolicznościowego Prezydenta Miasta Marka Materka. Podziękował on wszystkim zaangażowanym w renowację zarówno samej kapliczki, jak i znajdującej się w niej figury. Głos zabrał również ks. Marek Bartosińki, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, który przybliżył wszystkim sylwetkę świętej.
Uczestnicy przemaszerowali w procesji do kościoła Wszystkich Świętych przy ulicy Radomskiej w Starachowicach, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Władze powiatu reprezentował starosta Piotr Babicki, któremu towarzyszyła przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona.


Zanim rozpoczęła się msza święta goście mogli obejrzeć krótki program artystyczny  poświęcony patronce miasta w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 3 w Starachowicach. Wręczono także nagrody w konkursach o św. Barbarze.


Mszę świętą odprawiło trzech księży, którym przewodził ksiądz infułat Stanisław Pindera, proboszcz starachowickiej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Na zakończenie, na młodych uczestników uroczystości czekały pączki oraz herbata.