27°C

Niewielkie zachmurzenie
Ciśnienie 1013 hPa


poniedziałek wtorek środa czwartek piątek
30 °C 26 °C 20 °C 21 °C 22 °C
18 °C 17 °C 14 °C 13 °C 13 °C
poniedziałek, 3 grudnia 2018 15:31

Muzeum Pamiątek Regionalnych w Jagodnem świętowało w zeszłym tygodniu 15–lecie swej działalności. Z tej właśnie okazji odbyło się spotkanie jubileuszowe z udziałem jego twórców, a także przyjaciół. Władze Powiatu reprezentował wicestarosta Dariusz Dąbrowski.

15- te urodziny Muzeum Pamiątek Regionalnych w Jagodnem odbyły się 30 listopada br. w siedzibie placówki i zgromadziły pokaźne grono jej sympatyków. Wśród osób, które przybyły pogratulować dyrekcji jubileuszu, był również wicestarosta Dariusz Dąbrowski. Wyraził on duże uznania dla podejmowanych tu działań w zakresie promowania dziedzictwa i kultury naszej Małej Ojczyzny, a także poszukiwania prawdy historycznej i przekazywania tej wiedzy młodym pokoleniom. W swym wystąpieniu nawiązał do słów marszałka Ferdynanda Foch’a, który mówił  że „Narody, tracąc pamięć, tracą życie”, a także homilii Jana Pawła II wygłoszonej podczas mszy świętej na Placu Zwycięstwa w Warszawie 2 czerwca 1979 roku, w której to stwierdził, że „Wszystko, co Polskę stanowi… To wszystko: dzieje Ojczyzny, tworzone przez każdego jej syna i każdą jej córkę od tysiąca lat – i w tym pokoleniu i w przyszłych - choćby to był człowiek bezimienny i nieznany”. Dziękując za dotychczasowe działania na rzec kultywowania pamięci o ludziach oraz zdarzeniach, przekazał kwiaty na ręce dyrektor Szkoły Podstawowej w Jagodnem, natomiast twórczyni i opiekunce muzeum - Jadwidze Rafalskiej – Kawalec – list gratulacyjny, do którego dołączył prezent – pocztówki z historycznym spojrzeniem na Starachowice.
Spotkanie zaszczycili swą obecnością goście z Izby Regionalnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach oraz Muzeum Ludowych Instrumentów w Muzycznych w Szydłowcu, którzy mówili m.in. o wartości kultury ludowej, a także zaprezentowali warsztat lutnika. Z kolei Jacek Rafalski, miejscowy regionalista mówił o ścieżkach historii Gminy Mirzec. Spotkanie uświetniły występy ludowych zespołów ze Szkoły Podstawowej w Jagodnem i „Kukułeczka” ze Starachowic. Ponadto odbyły się również warsztaty „Kokarda Narodowa”, przygotowane przez  Muzeum Narodowego w Kielcach „Akademia Młodego Patrioty” i prezentacja andrzejkowa w wykonaniu Koła Artystycznego działającego w szkole. Goście mogli zwiedzić placówkę i wziąć udział w Jarmarku Świętokrzyskim.

Fot. Gmina Mirzec