23°C

Bezchmurnie
Ciśnienie 1025 hPa


środa czwartek piątek sobota niedziela
34 °C 26 °C 21 °C 24 °C 30 °C
18 °C 17 °C 13 °C 10 °C 15 °C
poniedziałek, 17 września 2018 20:11

Jubileusz 90 –lecia świętowali w sobotę, 15 września druhowie z trzech ochotniczych jednostek w Gminie Brody, tj. z OSP  Brody,  OSP Styków oraz OSP Lubienia. W tym wyjątkowym dniu towarzyszyła im też starosta Danuta Krępa, która gratulowała pięknego jubileuszu i dziękowała za ich bezinteresowną służbę.

Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Krynkach, którą odprawił proboszcz parafii – ks. Kan. Wojciech Zdon. Mówił on w swojej homilii o roli oraz znaczeniu strażackiej służby, nawiązując do pięknej historii trzech świętujących jednostek – OSP Brody, OSP Styków i OSP Lubienia. Po zakończeniu modlitwy wszyscy udali się na boisko w Brodach, gdzie odbyła się dalsza część  uroczystości. Wśród osób, które przybyły z gratulacjami znalazła się również starosta Danuta Krępa, która dziękowała strażakom za ich pełną zaangażowania służbę na rzecz lokalnej społeczności służbę.
- Służycie drugiemu człowiekowi z największą ofiarnością i poświęceniem. Jesteście tymi, którzy cieszą się szacunkiem całego społeczeństwa, które nie wyobraża sobie życia bez ochotników – mówiła starosta, życząc strażakom i ich rodzinom wszystkiego co najlepsze, a w szczególności zdrowia.
- Oby nigdy nie zabrakło wam siły do tego by nieść  pomoc potrzebującym. A jeśli przyjdą chwile zwątpienia, ich czuwa nad wami święty Florian – mówiła starosta. Na okoliczność jubileuszu wspólnie z wójt gminy Brody, Marzeną Bernat przekazała listy gratulacyjne , prezesom świętujących jednostek.
O ich ogromnym zaangażowaniu w pomoc drugiemu człowiekowi mówił też Andrzej Pruś, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, który wspominał m.in. ich udział w akcji podczas powodzi na Wiśle.
Podkreśleniem uznania dla bezinteresownej, a przy tym tak potrzebnej działalności ochotników ze Stykowa był sztandar przekazany podczas uroczystości, stanowiący najwyższe wyróżnienie, jakie może otrzymać jednostka ochotniczej straży pożarnej.
Strażacką chorągiew na ręce prezesa OSP Styków, dh Zbigniewa Chamerskiego, przekazał Mirosław Pawlak, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej dla województwa świętokrzyskiego, który odznaczył sztandar złotym znakiem Związku. Podobną  odznakę otrzymała też OSP w Lubieni. Nie były to jednak jedyne odznaczenia, jakie zostały wręczone w tym dniu. Otrzymali je też druhowie za swoją owocną pracę.