21°C

Duże zachmurzenie
Ciśnienie 1021 hPa


wtorek środa czwartek piątek sobota
20 °C 25 °C 27 °C 27 °C 29 °C
16 °C 15 °C 15 °C 15 °C 15 °C
czwartek, 6 września 2018 10:39

Starosta Danuta Krępa wzięła udział w inauguracji 4. edycji European Rover Challenge 2018, jaka odbyła się w środę, 5 września br. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego z udziałem Jarosława Gowina - wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Przypomnijmy, że międzynarodowe zawody łazików marsjańskich odbywać się będą od 14 do 16 września na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

W ciągu trzech poprzednich edycji European Rover Challenge zgromadziło ponad 70 tys. odwiedzających i 700 zawodników z całego świata. W tegorocznej imprezie, którą współorganizuje Powiat Starachowicki, zmierzy się ze sobą 40 drużyn z 6 kontynentów, w tym najwięcej z Europy. Polskę będą reprezentować zespoły z Politechniki Opolskiej, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Politechniki Białostockiej, Politechniki Świętokrzyskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. W zawodach wezmą też udział zawodnicy z uczelni zagranicznych, m.in. z University College w Londynie, Politechniki w Turynie, University of Stavanger w Norwegii, Uniwersytetu Technicznego w Monachium, Politechniki Ostrawskiej, Berlińskiego Uniwersytetu Technicznego, The University of New South Wales w Australii, Uniwersytetu w Toronto, Vidyapeetham w Indiach, Universidad Nacional, Ozyegin University w Turcji i wielu innych. Zespoły pracują nad przygotowaniem w pełni funkcjonalnego robota marsjańskiego, budowanego na wzór stacjonującego na Marsie pojazdu Curiosity czy mającego się tam pojawić za dwa lata robota ExoMars. Projekt zwycięskiej drużyny zostanie wybrany jako oficjalny łazik prestiżowej misji analogowej AMADEE-2020 (symulacja maksymalnie zbliżona do załogowej wyprawy na Marsa), organizowanej przez Austriackie Forum Kosmiczne na pustyni w Omanie w 2020 roku. Impreza została umieszczona w Polskiej Strategii Kosmicznej pn. „źródła kreowania przyszłych specjalistów dla sektora kosmicznego”. Potencjał ERC dostrzegła także Polska Agencja Kosmiczna - zawody widnieją w Krajowym Priorytetowym Programie Kosmicznym.

W środę, 5 września w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyła się uroczysta inauguracja zawodów z udziałem Jarosława Gowina - wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego, starosty Danuty Krępy, a także Łukasza Wilczyńskiego, szefa Europejskiej Fundacji Kosmicznej. Wicepremier Gowin wyraził swoje zadowolenie z udziału w imprezie polskich studentów.
- To kolejny dowód na to, że Polska może konkurować z najlepszymi w wyścigu na tworzenie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Liczymy na udział polskich naukowców i polskich firm w działaniach związanych z przyszłymi misjami kosmicznymi. Nie bójmy się podejmować najbardziej ambitnych wyzwań – mówił na konferencji wicepremier.
Zawody będą okazją do spotkania z wybitnymi postaciami astronautyki. Poza konstruktorami czy przedstawicielami agencji rządowych, będzie można spotkać wybitnego brytyjskiego astronautę Tima Peake, dowódcę misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) czy dr Roberta Zubrina, założyciela The Mars Society i autora koncepcji kolonizacji Marsa. Gościem specjalnym ma być również wicepremier Jarosław Gowin.  Konkurs odbywa się pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.