Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Akceptuję

Bezpłatne testy na obecność na WZW typu C

Mieszkańcy powiatu starachowickiego mogą bezpłatnie przebadać się w kierunku zapalenia wątroby typu C. Testy paskowe będą wykonywane za darmo do końca roku w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach.

Nawet 200 tys. osób może być zarażonych w Polsce wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Niestety tylko 10% z nich wie o swojej chorobie. WZW typu C może postępować nawet przez kilkadziesiąt lat nie dając żadnych objawów. Choroba uszkadza komórki wątroby i może prowadzić do jej zwłóknienia, marskości, rozwoju nowotworu, a w konsekwencji nawet do śmierci. Wykrycie WZW typu C pozwala na wprowadzenie właściwego leczenia. Dlatego też badania profilaktyczne są aż tak ważne.

W Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej testy na obecność HCV wykonywane są w punkcie pobrań Pracowni Diagnostyki Laboratoryjnej, na I piętrze. Badania wykonywane są z krwi pobranej z palca. Dzięki prostemu testowi można potwierdzić lub wykluczyć obecność przeciwciał anty-HCV sygnalizujących chorobę. Trzeba jednak pamiętać, że dodatni wynik testu wcale nie musi oznaczać choroby, potwierdza jedynie, że organizm miał kontakt z wirusem. Badania są bezpłatne i nie trzeba się do nich specjalnie przygotowywać.
Z darmowych testów mogą skorzystać wszyscy, a w szczególności osoby, u których:
  • wielokrotnie wykonywano zabiegi chirurgiczne,
  • stwierdzono podwyższoną aktywnością enzymów wątrobowych (takich jak ALAT, czy AspAT),
  • wykonywane są (zwłaszcza wielokrotne) dializy,
  • przetaczano krew lub przeszczepiano jakiś narząd przed 1992 rokiem,
  • istnieje ryzyko WZW C wynikające z ich aktywności zawodowej (mowa tutaj przede wszystkim o pracownikach systemu ochrony zdrowia – lekarzach, pielęgniarkach, ratownikach medycznych itd.),
  •  kiedykolwiek doszło do stosowania narkotyków drogą dożylną,
  •  istnieje zakażenie wirusem HIV.
Badanie przeciwciał jest badaniem przesiewowym i w razie uzyskania pozytywnego wyniku takiego badania, konieczne jest przeprowadzenie dokładniejszej diagnostyki w Oddziale Chorób Zakaźnych lub Poradni Hepatologicznej w celu potwierdzenia lub wykluczenia zakażenia.

Akcja profilaktyczna w kierunku wykrywania WZW typu C jest możliwa dzięki współpracy z wiodącą firmą farmaceutyczną i będzie trwać do końca roku.
 
Informacja: PZOZ Starachowice
kategoria: Aktualności

Czy wiesz że...

Starachowice usytuowane są na styku trzech jednostek geograficznych: Wzgórz Koneckich, Przedgórza Iłżeckiego oraz Wyżyny Opatowskiej. Rzeka Kamienna stanowi dla nich naturalną granicę. Miasto położone jest w połowie drogi pomiędzy Warszawą a Krakowem (ok. 170 km). Czytaj więcej
® 2003-2018 Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
website by Robert Bielecki 'sagat' Powered by phantomCMS