Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Akceptuję

Skorzystaj z bezpłatnej kolonoskopii

Tylko do końca roku można skorzystać z darmowych badań w kierunku wczesnego wykrywania raka jelita grubego w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Diagnostyka wykonywana jest w ramach programu profilaktycznego ze środków Ministerstwa Zdrowia. Badania skierowane są do osób z tzw. grupy ryzyka. Pacjenci nie muszą posiadać ubezpieczenia!

Z bezpłatnych badań kolonoskopowych mogą skorzystać mieszkańcy województwa świętokrzyskiego w wieku:

  • 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
  • 40 – 49 lat, którzy mają krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego,
  • 25 – 49 lat z rodziny z zespołem Lyncha (w tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania z poradni genetycznej).

Warunkiem udziału w programie jest prawidłowe wypełnienie przez pacjenta ANKIETY, dostępnej na stronie: http://www.szpital.starachowice.pl.
Dodatkowe informacje w zakresie bezpłatnych badań kolonoskopii profilaktycznej udzielane są pod numerem telefonu (41) 273 93 63. Osoby zainteresowane udziałem w badaniach przesiewowych powinny zgłaszać się do Pracowni Endoskopii zlokalizowanej na parterze Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach.
Działania profilaktyczne, w ramach badań przesiewowych finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia, rozpoczęte 3 października 2016 roku zakończą się 31 grudnia 2018.

WARTO WIEDZIEĆ:
Rak jelita grubego, co do częstości występowania na świecie, stanowi drugi nowotwór złośliwy u kobiet i trzeci u mężczyzn. W Polsce stanowi około 8 proc. wszystkich nowotworów złośliwych i najczęściej dotyczy osób pomiędzy 45, a 70 rokiem życia.
Wczesne stadia choroby nowotworowej mogą przebiegać bezobjawowo. Często pierwsze symptomy tj. ból brzucha, wzdęcia, krwawienia z odbytnicy można przypisać innym schorzeniom np. dolegliwościom pęcherzyka żółciowego, owrzodzeniu, czy hemoroidom.
Do najczęstszych objawów należą:

  • bóle brzucha (występują w 44% przypadków),
  • zmiana rytmu wypróżnień (43%),
  • krew w stolcu (40%) osłabienie ogólne (20%),
  • niedokrwistość bez innych objawów ze strony przewodu pokarmowego (11%),
  • utrata masy ciała i osłabienie (6%).

Szacuje się, że każdego roku o schorzeniu dowiaduje się 400 tysięcy osób. Niestety, niemal połowa z nich umiera ze względu na zbyt późne jej rozpoznanie. Kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii ma więc wczesna diagnostyka raka jelita grubego oraz odbytnicy. Rozpoznanie choroby w pierwszym jej stadium daje szansę na szybsze wdrożenie leczenia nowotworu, a tym samym znacznie lepsze rokowania.

W Pracowni Endoskopii starachowickiego szpitala wykonywane są bezpłatne badania kolonoskopowe w kierunku wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Badanie to daje obraz jelita grubego (zmian nowotworowych, żylaków, uchyłków, polipów, zwężeń) i pozwala na pobranie materiału do badań histopatologicznych. Szczegółowe informacje dotyczące przygotowania do badania i jego przebiegu udzielane są pod numerem telefonu (41) 273 93 63.

Informacja: PZOZ Starachowice 

kategoria: Aktualności

Czy wiesz że...

Starachowice usytuowane są na styku trzech jednostek geograficznych: Wzgórz Koneckich, Przedgórza Iłżeckiego oraz Wyżyny Opatowskiej. Rzeka Kamienna stanowi dla nich naturalną granicę. Miasto położone jest w połowie drogi pomiędzy Warszawą a Krakowem (ok. 170 km). Czytaj więcej
® 2003-2018 Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
website by Robert Bielecki 'sagat' Powered by phantomCMS