Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Akceptuję

Szansa na duże pieniądze dla Ekomuzeum

Pojawiła się szansa na współfinansowanie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a co za tym idzie duże pieniądze na funkcjonowanie placówki, która jest cennym przykładem polskiego dziedzictwa przemysłowego. Pomoc w pozyskaniu funduszy na renowację obiektów zapowiedział też prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”, który w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu chce wesprzeć władze powiatu oraz muzeum w aplikowaniu o środki norweskie.

Jest to pokłosie sobotniej wizyty wicepremiera Piotra Glińskiego w naszym Powiecie, który był pod dużym wrażeniem naszego obiektu i deklarował chęć wsparcia placówki przez resort kultury. Starosta Danuta Krępa podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się w środę, 25 lipca poinformowała media o szansie na współprowadzenie muzeum przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Miało by się to odbywać na zasadzie umowy pomiędzy organami administracji państwowej, w tym wypadku Powiatem Starachowickim a Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego – tłumaczyła starosta Danuta Krępa, nie ukrywając że dla muzeum oznaczałoby to o wiele większe pieniądze na bieżące funkcjonowanie, a zatem i renowację cennych obiektów, które wymagają już konserwacji.

- Do zawarcia takiej umowy potrzebna jest zgoda Rady Powiatu. Dlatego na najbliższej sesji zamierzamy przedstawić projekt w tej sprawie – zapowiedziała starosta.
Zdaniem posła Krzysztofa Lipca jest to doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza dla samej placówki, która mogłaby wreszcie zyskać większe pieniądze na bieżące funkcjonowanie.

Swą pomoc w pozyskiwaniu funduszy na konserwację obiektów zapowiedział też prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”, który w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu chce wesprze Powiat oraz Muzeum w aplikowaniu o środki  norweskie, zarówno na etapie pisania wniosku, jak i przygotowania dokumentacji, która będzie musiała być poprzedzona kosztownymi badaniami.
SSE „Starachowice” przygotowała już projekt dla międzyuczelnianego instytutu ochrony dziedzictwa narodowego, który uzyskał wsparcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przyczynił się do powstania „pogotowia konserwatorskiego”. Teraz, z pomocą najnowocześniejszego sprzętu do renowacji i profesorów z zakresu konserwacji zabytków architektury i dzieł sztuki, przyjrzą się oni z bliska Wielkiemu Piecowi.

- Będziemy też czynić zabiegi, aby zasady ubiegania o środki norweskie pozwalały na łączenie wkładu własnego ze strony Powiatu i spółek Skarbu Państwa, które poczuwają się do współuczestnictwa w dziele ratowania naszego narodowego dziedzictwa – mówił na konferencji prezes Marcin Perz.
- To dopiero początek naszej trudnej drogi i wielkiej batalii o to, żeby zorganizować w Starachowicach dobre wsparcie wokół Muzeum – nie krył na konferencji poseł Krzysztof Lipiec, który jest jednak dobrej myśli jeśli chodzi o pozytywne ich zakończenie.

kategoria: Aktualności

Czy wiesz że...

Powiat starachowicki tętni bogatym, różnorodnym życiem kulturalnym. Liczne placówki kulturalne z wielkim zapałem realizują swą szeroką działalność dbając o to, by trafić do jak najszerszego odbiorcy. Każdy mieszkaniec powiatu ma szansę uczestniczyć w życiu kulturalnym. Czytaj więcej
® 2003-2018 Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
website by Robert Bielecki 'sagat' Powered by phantomCMS