Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Akceptuję

75. rocznica pacyfikacji Boru Kunowskiego

Władze powiatu uczciły pamięć mieszkańców Boru Kunowskiego, którzy w bestialski sposób  zostali zamordowani przez hitlerowców 4 lipca 1943 r. W uroczystościach, jakie odbyły się w miejscu ich egzekucji, uczestniczyli: Członek Zarządu Powiatu Andrzej Sendecki oraz przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Margula.

To była „krwawa niedziela”, 4 lipca 1943 roku, w odwecie za pomoc partyzantom, Niemcy zabili 22 osoby, a kolejne 21 zginęło w płomieniach podpalonej stodoły. Dopełnieniem tego dramatu był zakaz pochowania ofiar na cmentarzu. Spoczęły one w miejscu, w którym stoi dziś pomnik oraz tablica z ich nazwiskami. Dopiero po wojnie ciała tragicznie poległych mogły być ekshumowane i pochowane z należytym im szacunkiem na cmentarzu parafialnym w Kunowie. W miejscu polowej mogiły, co roku organizowane są uroczystości upamiętniające ich krwawą ofiarę z udziałem przedstawicieli władz, kombatantów, pocztów sztandarowych, rodzin pomordowanych oraz mieszkańców zarówno Boru Kunowskiego, jak i Kunowa. W tegorocznych obchodach władze powiatu reprezentowali: Członek Zarządu Andrzej Sendecki oraz przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Margula. Wspólnie z innymi złożyli oni kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary, a potem uczestniczyli w polowej mszy świętej. Odbył się także Apel poległych podczas, którego odczytano listę mieszkańców spalonych żywcem oraz zabitych podczas pacyfikacji, a także tych z okolicznych miejscowości, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny.
kategoria: Aktualności

Czy wiesz że...

Herb Powiatu Starachowickiego składa się z zaokrąglonej od podstawy renesansowej tarczy, na której w błękitnym polu znajdują się trzy złote korony odchylone do tyłu, w ustawieniu 2:1, ozdobione drogimi kamieniami, między którymi od głowicy (u góry), znajduje się podwójny złoty krzyż, z krótszym wyższym ramieniem. Czytaj więcej
® 2003-2018 Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
website by Robert Bielecki 'sagat' Powered by phantomCMS