Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Akceptuję

Leśnicy w hołdzie „Szaremu”

Izba Partyzancka im. gen. Antoniego Hedy „Szarego” powstała w leśniczówce Klepacze, na terenie gm. Brody. W jej uroczystym otwarciu uczestniczyła 21 czerwca br. starosta Danuta Krępa.

Leśniczówka w Klepaczach jest obecnie najstarszą leśniczówką w Polsce. Ma ponad 100 lat, wybudowano ją jeszcze w 1906 roku. Podczas II wojny światowej stacjonowali tam żołnierze z oddziałów partyzanckich Antoniego Hedy „Szarego”, łącznie z nim samym i jego rodziną. Także po wojnie chętnie tu wracał. Nic więc dziwnego, że właśnie w tym miejscu, tak mocno wpisanym w historię walki partyzanckiej i  służby Polsce mieszkających tutaj leśników, miejscu które dawało pomoc i schronienie walczącemu podziemiu, starachowiccy leśnicy postanowili otworzyć Izbę Partyzancką Jego imienia. A stało się to w 100.rocznicę odzyskania niepodległości oraz 10. rocznicę śmierci gen. Antoniego Hedy „Szarego”.

Podkreślając nierozerwalny związek organizacji wojskowych z leśnikami, urządzono przy niej Izbę Leśną. Ich uroczyste otwarcie odbyło się w czwartek,21 czerwca br. w obecności córek generała – Teresy Hedy Snopkiewicz i Marii Hamilton, przedstawicieli władz , leśników, organizacji kombatanckich, zwłaszcza Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także harcerzy i uczniów.
Powiat Starachowicki reprezentowała starosta Danuta Krępa.

Otwarcie Izby, jak podkreślał Nadleśniczy Ryszard Bis, to wyraz wdzięczności leśników, ale także świadectwa pamięci o czynach żołnierzy.
- Będziemy tak długo żyć w wolnej Polsce, jak większość z nas będzie miała wolę istnienia jako wolny naród –mówił podczas uroczystości nadleśniczy R. Bis.

Wyjątkowość tego miejsca poskreślał obecny Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – Jan Józef Kasprzyk .
- To są nasze polskie relikwie, których wyzbywać się nie możemy. To jest nasze dobro narodu, tak jak polski las, tak jak polska ziemia, tak jak każde miejsce które woła i krzyczy: „kochajcie Polskę” – mówił o leśniczówce.

- My jesteśmy tylko tu i teraz, ale po nas przyjdą następni. Musimy przekazać  im Ojczyznę taką, jaką ona jest – odbudowywaną po latach niewoli ora zaniedbań – mówił Jan Józef  Kasprzyk, nawiązując do słów gen. „Szarego” - Pamiętajcie że po was przyjdą następcy. Bo to, jak podkreślał, jest bardzo ważne w trwaniu narodu i państwa polskiego.


Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali w trójkę – Teresa Heda Snopkiewicz, Jan Józef Kasprzyk i Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Potem odbyło się już zwiedzanie.


W Izbie odtworzono wygląd wojennego mieszkania. Są tam dwa łóżka, umywalka, prosta szafa i elementy umundurowania. Wśród nich, płaszcz generała przekazany przez rodzinę. Oprócz tego zdjęcia, obrazy i przedmioty z okresu wojny. Przyglądała się im dokładnie starosta Danuta Krępa.

Nie mniej ważne od otwarcia samego obiektu jest objęcie go stałą opieką przez Gimnazjum nr 1 im. Gen Antoniego Hedy Szarego w Starachowicach i Zespół Szkolno – Przedszkolny Publicznej Szkoły im. Jana Pawła II w Lubieni, dzięki czemu będą mogły prowadzić wychowanie patriotyczne dzieci oraz młodzieży na bazie organizacyjnej i ideowej Armii Krajowej.

 

kategoria: Aktualności

Czy wiesz że...

Na terenie powiatu starachowickiego prowadzi działalność ok. 4.500 podmiotów gospodarczych o bardzo zróżnicowanych pod względem wielkości, profilu działalności i poziomie zatrudnienia. Najważniejszym ośrodkiem gospodarczym są Starachowice, gdzie ulokowała się zdecydowana większość podmiotów działających w różnych sferach gospodarki. Czytaj więcej
® 2003-2018 Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
website by Robert Bielecki 'sagat' Powered by phantomCMS