Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Akceptuję

Pożar w starostwie

Sfrustrowany petent podłożył ogień w starostwie, w efekcie czego w płomieniach stanęło jedno z pomieszczeń na II piętrze. Na szczęście był to tylko scenariusz, choć bardzo realistyczny, do ćwiczeń ewakuacyjnych, przeprowadzonych 8 czerwca br. w budynku Starostwa Powiatowego w Starachowicach.

We wszystkich budynkach użyteczności publicznej, należy przeprowadzać co kilka lat próbne ewakuacje. Wynika to bezpośrednio z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Jest to doskonała okazja do sprawdzenia prawidłowego funkcjonowania systemów przeciwpożarowych oraz obowiązujących procedur, ale także reakcji na alarm pożarowy i przeszkolenia pracowników wyznaczonych do zwalczania pożarów oraz ewakuacji. Tego rodzaju ćwiczenia odbyły się w piątek, 8 czerwca w budynku Starostwa Powiatowego w Starachowicach.


Scenariusz zakładał pożar w jednym z pomieszczeń na II piętrze. Ogień miał tam podłożyć sfrustrowany petent, który wniósł do budynku bańkę z paliwem, a później jej użył. Z uwagi na szybko rozprzestrzeniający się ogień, konieczna była ewakuacja budynku. Gaszenie pożaru przy użyciu podręcznego sprzętu było zbyt niebezpieczne. Zgodnie ze scenariuszem, pracownicy opuścili budynek klatkami ewakuacyjnymi i zebrali się wydziałami na terenie parkingu.

Jak wynikało z informacji, zebranych przez Sekretarza Powiatu, w środku zostały prawdopodobnie 2 osoby, które mogły się zatruć tlenkiem węgla.

Uczestniczący w akcji strażacy weszli do środka, ubrani w aparaty ochrony dróg oddechowych, skąd wynieśli jedną poszkodowaną.

Druga osoba, która w trakcie pokoju miała się potknąć i doznać obrażeń, sprowadzono na dół z pomocą drabiny.

Wszystko to trwało kilkadziesiąt minut. Ćwiczenia zakończyły się omówieniem przez przedstawiciela Starosty oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Były dosyć realistyczne, zwłaszcza dla ludzi, przyglądających się z boku. Ok. godz. 14 urzędnicy wrócili na stanowiska.

 

kategoria: Aktualności

Czy wiesz że...

Powiat starachowicki tętni bogatym, różnorodnym życiem kulturalnym. Liczne placówki kulturalne z wielkim zapałem realizują swą szeroką działalność dbając o to, by trafić do jak najszerszego odbiorcy. Każdy mieszkaniec powiatu ma szansę uczestniczyć w życiu kulturalnym. Czytaj więcej
® 2003-2018 Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
website by Robert Bielecki 'sagat' Powered by phantomCMS