Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Akceptuję

10 –lecie stowarzyszenia Wolni i Solidarni 1980-1989

Wicestarosta Marek Pawłowski uczestniczył w jubileuszu 10 – lecia Stowarzyszenia Wolni i Solidarni 1980 - 1989 w Starachowicach, jaki odbył się w piątek, 8 czerwca br. w Agencji Rozwoju Regionalnego w Starachowicach. Była to znakomita okazja by podziękować członkom organizacji za ich działania na rzecz upowszechniania wiedzy na temat historycznej roli i wartości reprezentowanych przez antykomunistyczny „Ruch Społeczny Solidarność” NSZZ „Solidarność”, a także struktury demokratycznej opozycji antykomunistycznej i niepodległościowej działających w okresie PRL.

Uroczystość zgromadziła działaczy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność oraz podziemia solidarnościowego, w latach 1980-1989, ale też ludzi, którzy przez lata wspierały stowarzyszenie. Prowadzący ją: Paweł Perchel, Robert Adamczyk i Ewa Markowska, wspominali początki stowarzyszenia. Mówili o ideałach, jakie im przyświecały, pomysłach, które realizowali, a także ludziach, którzy im pomagali.


- Chcieliśmy realizować cele które były nam bliskie. Mówić o czasach komuny i naszej walce, o tym co działo się w Starachowicach – mówił Robert Adamczyk. - Propagować tę wiedzę wśród uczniów i nauczycieli, jednoczyć środowisko opozycji antykomunistycznej i aby instytucje chciały z nami rozmawiać.
Jednym z pierwszych przedsięwzięć stowarzyszenia, które stało jego koronną imprezą, była organizacja konkursu „Orła WRONA nie pokona”, wspieranego od samego początku przez władze powiatu, za podziękowano wszystkim Zarządom Powiatu od roku 2008.
Konkurs, którego formułę zapożyczono z wielkiego konkursu historii, stał się jednym z popularniejszych i bardziej znanych konkursów historycznych w naszym powiecie, cenionych także przez Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty i współorganizowany obecnie przez Instytut Pamięci Narodowej, Delegaturę w Kielcach i Zarządu Regionu NSZZ Solidarność. Na uwagę zasługuje także działalność wydawnicza stowarzyszenia, propagująca wiedzę i prawdę o tamtych czasach, co podkreślano podczas uroczystości.
Na wszystkich, którzy wspierali oraz wspierają działalność stowarzyszenia, czekały okolicznościowe dyplomy. Nagrodzono nimi kilkanaście osób oraz organizacji, w tym również Zarząd Powiatu Starachowickiego.

Wicestarosta Marek Pawłowski na ręce prezesa stowarzyszenia Pawła Perchla, przekazał gorące podziękowania od władz powiatowych, do których dołączył list gratulacyjny, książki i kwiaty.kategoria: Aktualności

Czy wiesz że...

Powiat starachowicki tętni bogatym, różnorodnym życiem kulturalnym. Liczne placówki kulturalne z wielkim zapałem realizują swą szeroką działalność dbając o to, by trafić do jak najszerszego odbiorcy. Każdy mieszkaniec powiatu ma szansę uczestniczyć w życiu kulturalnym. Czytaj więcej
® 2003-2018 Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
website by Robert Bielecki 'sagat' Powered by phantomCMS