Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Akceptuję

Ćwiczenia służb ratowniczych

Starosta Danuta Krępa obserwowała ćwiczenia, sprawdzające współpracę i koordynację służb ratowniczych oraz inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w naszym powiecie. Trening wypadł pomyślnie.

Tegoroczne ćwiczenia odbyły się pod kryptonimem „WANACJA 2018”. Obok sił Państwowej i Ochotniczych straży pożarnych wzięli w nich również udział przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, Miejskiego oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Powiatowego Lekarza Weterynarii, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Nadleśnictwa Skarżysko, Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice i Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach.
Wydarzenia rozgrywały się na terenie Nadleśnictwa Skarżysko - Kamienna (leśnictwo Wanacja) oraz na osiedlu Południe w obrębie terenów miejskich Starachowic. Założenie do ćwiczeń obejmowało odrębne epizody, powodujące reakcję służb ratowniczych oraz podmiotów współdziałających.
Pierwszy - "Poszukiwanie zaginionych” przeprowadzono na terenie Leśnictwa Wanacja (Nadleśnictwo Skarżysko – Kamienna). Na terenie Harcerskiego Ośrodka Szkoleniowego "Lubianka", gdzie od dwóch dni trwał obóz harcerski, zaginęła piątka dzieci. Nie wróciły one do obozu po grze terenowej, jaka organizowana była w poprzednim dniu. Po całonocnych poszukiwaniach zorganizowanych przez kadrę obozu o zaginięciu powiadomiono miejscową Komendę Powiatową Policji. Od godz. 08:00 do akcji poszukiwawczej włączono siły policyjne, które przeczesywały las leśnictwa Wanacja.
Drugi incydent wydarzył się w okolicy zbiornika wodnego Lubianka (Oddział 59 - Leśnictwo Wanacja, Nadleśnictwo Skarżysko - Kamienna). Ok. godz. 9.00 zauważono tam pożar poszycia i młodnika, który  - z pomocą wiatru – szybko się rozprzestrzeniał. Pożar miał mieć powierzchnię kilku hektarów a jego front rozwijał się w kierunku oddziałów 31 i 32 leśnictwa Wanacja. Silne zadymienie powodowało natomiast ograniczenie widoczności na drogach i problemy z oddychaniem na terenie osiedla „Lubianka” w Starachowicach.
I w końcu trzeci epizod, związany z pojawieniem się zagrożenia afrykańskim pomorem świń w naszym powiecie. Ok. godz. 9.45. funkcjonariusze kompanii policji przeszukujący teren leśny mieli natknąć się na padłe dziki. Zwierzęta znaleziono w oddziale 57 leśnictwa Wanacja. W związku z występowaniem wcześniej w okolicy ognisk afrykańskiego pomoru świń informacja została przekazana do starosty starachowickiego i powiatowego lekarza weterynarii.
Była to znakomita okazja do sprawdzenia współpracy służb powiatowych w sytuacjach kryzysowych i dokonania ewentualnej korekty działań, które pozwolą na skuteczniejsze przeprowadzanie akcji. Ich przebiegowi przyglądała się też starosta Danuta Krępa, która z racji swej funkcji jest zwierzchnikiem powiatowych służb, inspekcji i straży. Jako starosta może m.in. uzgadniać wspólne działania jednostek na obszarze powiatu oraz kierować ich wspólnymi działaniami w sytuacjach wyjątkowych.
Podczas podsumowania z udziałem st. bryg. Roberta Sabata, Zastępcy Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, starosta podziękowała służbom za dobre przygotowanie do prowadzenia działań na wypadek realnego zagrożenia w powiecie.
Fot. KP PSP Starachowice
kategoria: Aktualności

Czy wiesz że...

Gmina Pawłów położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego w bezpośredniej bliskości Gór Świętokrzyskich. Jej powierzchnia wynosi 137 km2 (13.739 ha). Gmina liczy 35 sołectw. Zamieszkuje ją 15.450 osób, jest typową gminą rolniczą o dużym potencjale produkcyjnym z uwagi na dobre gleby. Czytaj więcej
® 2003-2018 Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
website by Robert Bielecki 'sagat' Powered by phantomCMS