Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Akceptuję

Z wizytą na Ukrainie

Wicestarosta Marek Pawłowski wspólnie z Przewodniczącym Rady Powiatu Tomaszem Margulą gościli niedawno z wizytą (od 10 do 13 maja br.) w zaprzyjaźnionym rejonie barskim na Ukrainie. Okazją do odwiedzin był udział w ważnym wydarzeniu, jakim są Dni Kultury Polskiej w Barze.

Głównym celem wizyty naszych samorządowców był udział w XVII Dniach Kultury Polskiej w Barze na Ukrainie. Impreza została zorganizowana przez Kulturalno - Oświatowe Stowarzyszenie Polaków na Ukrainie i rejon barski. Odbyła się tradycyjnie w miejscowym Domu Polskim, gdzie na gości ze Starachowic oraz Rybnika czekał koncert będący przeglądem kulturalnego dorobku Polski i Ukrainy. Uczestników powitała, jak zwykle, dyrektor Domu Polskiego – Małgorzata Miedwiewiewa.

W związku z 250. rocznicą zawiązania Konfederacji Barskiej dokonano odsłonięcia tablicy  pamiątkowej na Domu Polskim, poświęconej pamięci uczestników tegoż to zrywu w obronie niepodległości Rzeczypospolitej.

Towarzyszyła temu recytacja fragmentów „Księdza Marka” i odśpiewanie „Hymnu Konfederatów Barskim”. W programie wizyty znalazła się też konferencja oraz odczyty połączone z wygłoszeniem fragmentów „Beniowskiego” i odsłonięcia popiersia Maurycego Beniowskiego.

Wicestarosta Marek Pawłowski wspólnie z Przewodniczącym Rady Powiatu Tomaszem Margulą złożyli też kwiaty na polskiej mogile z 1920 roku znajdującej się na cmentarzu w Barze.Mieli okazję poznać też bliżej to miasto. O jego historyczno – architektonicznych walorach opowiadała m.in. dyrektor Ukraińskiego Państwowego Instytutu Dziedzictwa Kulturowego – Olga Plamienicka. Wizyta była doskonałą okazją do potwierdzenia przyjacielskich stosunków łączących Powiat Starachowicki z rejonem barskim.

kategoria: Aktualności

Czy wiesz że...

Starachowice usytuowane są na styku trzech jednostek geograficznych: Wzgórz Koneckich, Przedgórza Iłżeckiego oraz Wyżyny Opatowskiej. Rzeka Kamienna stanowi dla nich naturalną granicę. Miasto położone jest w połowie drogi pomiędzy Warszawą a Krakowem (ok. 170 km). Czytaj więcej
® 2003-2018 Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
website by Robert Bielecki 'sagat' Powered by phantomCMS