Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Akceptuję

W rocznicę zbrodni katyńskiej

Władze powiatu uczciły pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. W uroczystościach, które odbyły się tradycyjnie pod Krzyżem Katyńskim, a potem w kościele Świętej Trójcy, wzięła udział starosta Danuta Krępa oraz Członek Zarządu Powiatu Andrzej Sendecki.

Na skwerze pod Krzyżem Katyńskim zgromadzili się 13 kwietnia br. przedstawiciele władz, służb mundurowych, organizacji związkowych i kombatanckich, a także miejscowych szkół i instytucji. W Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej nie mogło także zabraknąć przedstawicieli Rodziny Katyńskiej w Starachowicach. Główny ciężar uroczystości wzięli na siebie uczniowie Gimnazjum nr 4 w Starachowicach, którzy wzorem  poprzednich lat przygotowali inscenizację słowno - muzyczną poświęconą polskim oficerom, zamordowanym w Katyniu, Bykowni, Miednoje i Charkowie. Sugestywnemu przekazowi słownemu towarzyszyła muzyka. 
W imieniu Rodzin Katyńskich głos zabrała Magdalena Łodej, wnuczka starachowickiego oficera policji, zamordowanego w Miednoje.
Starosta Danuta Krępa  mówiła o konieczności przekazywania prawdy o tamtych wydarzeniach.
- Ofiarom zbrodni katyńskiej – wiernym synom Rzeczypospolitej, winni jesteśmy pamięć. Jesteśmy ją winni oficerom wojska polskiego i funkcjonariuszom policji – mieszkańcom Starachowic i Powiatu Starachowickiego, którzy zostali zamordowani w Katyniu w 1940 roku, a których nazwiska wyryte zostały na metalowych tabliczkach, umieszczonych pod krzyżem – mówiła starosta, dodając  że pamięć potrzebna jest również nam, współcześnie żyjącym.
- Potrzebny jest nam szacunek do wolności i do pokoju. Musimy bowiem pamiętać, że nie są nam dane na zawsze, jak niepodległość, o którą ciągle musimy zabiegać.Mając tego świadomość, spróbujmy kierować się tymi samymi ideałami i zasadami co bohaterzy Katynia – apelowała starosta.
Wspólnie z Członkiem Zarządu Powiatu Andrzejem Sendeckim, a także radną Marią Salwą  złożyła kwiaty pod Krzyżem Katyńskim.
Potem wzięła też udział w uroczystej mszy świętej, oprawionej przez księdza dziekana Andrzeja Rdzanka z księdzem Tadeuszem Czyżem w intencji poległych za  Ojczyznę.

Na koniec razem z innymi złożyli kwiaty pod pomnikiem, upamiętniającym ofiary katyńskie oraz smoleńskie.

kategoria: Aktualności

Czy wiesz że...

Powiat starachowicki tętni bogatym, różnorodnym życiem kulturalnym. Liczne placówki kulturalne z wielkim zapałem realizują swą szeroką działalność dbając o to, by trafić do jak najszerszego odbiorcy. Każdy mieszkaniec powiatu ma szansę uczestniczyć w życiu kulturalnym. Czytaj więcej
® 2003-2018 Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
website by Robert Bielecki 'sagat' Powered by phantomCMS