Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Akceptuję

Szkice Niezłomnych

Szkice Niezłomnych, autorstwa Sylwestra Kiełka, dyrektora Państwowego Ogniska Plastycznego w Starachowicach można oglądać do końca marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach. Prace przedstawiają postaci m.in. Jana Piwnika „Ponurego”, Antoniego Hedy „Szarego”, Rotmistrza Witolda Pileckiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego, majora Hubala, papieża Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego i wielu innych. W uroczystym otwarciu wystawy, które odbyło się 9 marca br., uczestniczył Członek Zarządu Powiatu Andrzej Sendecki.

Wystawa zawiera rysunki, szkice, ale także obrazy i rzeźby przedstawiające Niezłomnych. Nie są to jednak tylko żołnierze, bo w gronie uwiecznionych na pracach znalazły się również tak wielkie postaci jak papież Jan Paweł II czy kardynał Stefan Wyszyński. Większość przedstawia jednak walczących takich jak Antoni Heda „Szary”, mjr Jan Piwnik „Ponury”, Rotmistrz Witold Pilecki, Marszałek Józef Piłsudski, mjr Hubal, ppłk. Łukasz Ciepliński, ppor. Marian Świderski  „Dzik”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” czy por. Eugeniusz Gedymin Kaszyński „Nurt”. Są także rysunki starów. Wszystkie autorstwa Sylwestra Kiełka, dyrektora Państwowego Ogniska Plastycznego w Starachowicach, współautora m.in. pomników: gen. A. Hedy „Szarego” w Iłży, gen Marianna Langiewicza w Wąchocku, Figury Świętego Floriana w Pawłowie i Starachowicach, płaskorzeźby z wizerunkiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Starachowicach czy tablic ku czci ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Starachowicach czy Kielcach. Od lat jest znany ze swoich artystycznych zamiłowań i współpracy ze środowiskiem Armii Krajowej.Jak podkreślała dyrektor biblioteki Jolanta Sopińska, wystawa wpisała się doskonale w obchodzony 1 marca Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ale także w obchody 100–lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W uroczystym otwarciu uczestniczył Członek Zarządu Powiatu Andrzej Sendecki.

Wernisaż zgromadził wielu mieszkańców.


Prace można oglądać w sali wystawowej „Reflex” Miejskiej Biblioteki Publicznej do  końca miesiąca w godzinach pracy biblioteki. 
Zachęcamy do skorzystania!

kategoria: Aktualności

Czy wiesz że...

Powiat starachowicki tętni bogatym, różnorodnym życiem kulturalnym. Liczne placówki kulturalne z wielkim zapałem realizują swą szeroką działalność dbając o to, by trafić do jak najszerszego odbiorcy. Każdy mieszkaniec powiatu ma szansę uczestniczyć w życiu kulturalnym. Czytaj więcej
® 2003-2018 Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
website by Robert Bielecki 'sagat' Powered by phantomCMS