Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Akceptuję

Polityczne awanturnictwo PSL

Wniosek Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz radnego Cezarego Beraka w sprawie odwołania mnie z funkcji Starosty Starachowickiego to kolejny przykład politycznego awanturnictwa totalnej opozycji wobec działań podejmowanych na rzecz i dla dobra mieszkańców Powiatu Starachowickiego. To próba zaistnienia w opinii publicznej w sytuacji, kiedy nie ma się nic do zaproponowania. Zarzuty zawarte we wniosku nie mają potwierdzenia w rzeczywistości.

Źródeł problemów z dostępem mieszkańców do świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie kardiologii szukać należy o wiele wcześniej, kiedy to PSL rządził w powiecie starachowickim. To nie Prawu i Sprawiedliwości przeszkadzały Polsko–Amerykańskie Kliniki Serca.
Wszyscy doskonale wiemy co działo się na sesjach Rady Powiatu. Są z tego protokoły, które wyraźnie świadczą o tym, jakie były zachowania radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego i Cezarego Beraka.

Kto walczył o kardiologię i chirurgię naczyniową?

To przecież obecny Zarząd Powiatu pod moim przewodnictwem optował za dalszym istnieniem Polsko – Amerykańskich Klinik Serca w Starachowicach. Za to poparcie dla Klinik byłam mocno krytykowana i oczerniana. Przedstawiano mnie jako starostę, który wspiera prywatny podmiot. Kiedy mówiłam głośno i ostrzegałam przed pogorszeniem się dostępności usług medycznych w naszym powiecie, byłam oskarżana o lobbing. A teraz, kiedy stała się wielka krzywda, kiedy Klinik nie ma już w naszym mieście. Ci, którzy wtedy głośno krzyczeli, formułują dzisiaj zarzuty, że to Starosta Starachowicki ponosi za to odpowiedzialność. To wielkie kłamstwo, na które nie mogę się zgodzić!
Od samego początku wspierałam działania mające na celu utrzymanie działania Klinik. Wspólnie z Członkami Zarządu Powiatu uczestniczyłam w spotkaniach z mieszkańcami, ale na żadnym nie widziałam ani radnych PSL ani Cezarego Beraka. Nie słyszałam także poparcia ze strony obecnej, totalnej opozycji dla działań PAKS-u. Gdzie byli kiedy walczyliśmy wspólnie o dostępność do kardiologii i chirurgii naczyniowej w naszym powiecie? Zamiast nas wspierać, atakowali, a dzisiaj próbują to wszystko odwrócić.
Przecież to ja podkreślałam, że likwidacja tak dobrze działającej placówki, wyposażonej w sprzęt oraz kadrę, zapewniającej usługi na bardzo wysokim poziomie, będzie ogromną krzywdą nie tylko dla mieszkańców Starachowic, ale także sąsiednich miast. W tej chwili nie mamy chirurgii naczyniowej, ludzie muszą jeździć po pomoc do innych ośrodków. Ale nie jest to moja wina, to nie ja chciałam likwidacji Klinik!
Gdzie był Pan Dariusz Dąbrowski, kiedy walczyliśmy o pieniądze na zakup sprzętu kardiologicznego dla naszego szpitala w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 -2020? Dlaczego w trosce o dobro Powiatu nie wspierał nas w tych działaniach? Przecież jest zastępcą dyrektora  Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Postępowałam zgodnie z dotychczasową praktyką

Oskarżanie mnie o błędy przy podejmowaniu decyzji dotyczących powoływania komisji konkursowej do wyboru dyrektora, w sytuacji kiedy postępowano w taki sam sposób, wydaje się śmieszne. Przecież w 2016 r., także to Zarząd Powiatu na czele z Dariuszem Dąbrowskim ówczesnym starostą, powołał komisję konkursową do wyboru dyrektora szpitala. Nie zrobiła tego Rada Powiatu, ale Zarząd Powiatu. Wówczas służby wojewody nie miały zastrzeżeń, w tym roku je mają. Dlaczego tak się dzieje? Każdy kto analizuje tę sytuację może samodzielnie wyciągnąć wnioski. Nie zmieniło się w tym czasie orzecznictwo, zmienił się tylko Zarząd Powiatu Starachowickiego. 

Jednostki podległe Powiatowi są pod dobrym nadzorem

Opozycja zarzuca mi również brak właściwego nadzoru nad działalnością jednostek organizacyjnych powiatu. Nie widzę jednak najmniejszych podstaw do wysnuwania takich zarzutów. Przykładem może być Środowiskowy Dom Samopomocy, który w rok po powstaniu funkcjonuje dziś świetnie. Dzięki działaniom obecnego Zarządu Powiatu rozwija się doskonale. Placówka została doposażona w odpowiedni sprzęt. Zadowoleni są uczestnicy oraz rodzice, z którymi współpraca układa się bardzo dobrze. Od samego początku dbałam o rozwój Powiatu i jego jednostek. Zarzut o brak właściwego nadzoru nad działalnością jednostek należałoby raczej postawić uprzednio rządzącym. Gdzie był Pan Dariusz Dąbrowski kiedy w starachowickim szpitalu działo się źle? Kiedy pogorszały jego wyniki finansowe, gdy doszło do wypadku na oddziale ginekologiczno – położniczym i nieuzasadnionych zwolnień, które skutkują dzisiaj wypłatą ponad 105 tys. zł odszkodowań. Gdzie wówczas był nadzór starosty Dąbrowskiego?
Oskarża się mnie o zaniedbania w zakresie dostosowania pomieszczeń dla oddziału zakaźnego PZOZ. A ja się pytam co robił poprzedni Zarząd Powiatu w tej sprawie? Jakie działania podjął w tym względzie? Odpowiedź brzmi – żadnych.

Inwestycje moim priorytetem

Nie zgadzam się także z zarzutem o złą politykę inwestycyjną. Odkąd objęłam funkcję  starosty udało się nam zrealizować szereg inwestycji przy wsparciu środków zewnętrznych. Przykładem tego są przebudowane w ubiegłym roku drogi Osiny – Mokre Niwy – Krupów – Trębowiec i Krynki – Brody, w gminie Mirzec i Brody, współfinansowane z rządowego Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019 czy most w Stykowie, odnowiony przy wsparciu funduszy z Rezerwy Subwencji Ogólnej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, ale także remonty w Pokrzywnicy i na drodze Rzepin – Dąbrowa, realizowane przy współpracy z gminami. Chcemy budować halę sportową oraz otwartą strefę aktywności przy Zespole Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach. Złożyliśmy wniosek na realizację projektu „Rozwój edukacji zawodowej powiatu starachowickiego”, który przewiduje m.in. budowę pracowni dla potrzeb CKP oraz ZSZ nr 2 w Starachowicach. Przygotowujemy się do termomodernizacji placówek oświatowych. Staramy się także rozwiązać problem korkującego się miasta, czego dowodem jest m.in. budowa ronda u zbiegu ulic: Szkolnej oraz Iglastej, w pełni finansowana ze środków Powiatu czy duże finansowe wsparcie dla Województwa Świętokrzyskiego w budowie ronda u zbiegu ulicy Radomskiej i Batalionów Chłopskich w Starachowicach. Intensyfikujemy działania w zakresie budowy przejścia nad torami kolejowymi w Starachowicach Zachodnich, na co zabezpieczyliśmy środki w budżecie. I to jest ta zła polityka inwestycyjna, którą zarzucają nam radni Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Cezary Berak?
Poprzedni Zarząd Powiatu nie jest w stanie pogodzić się z własną przegraną. Robi wszystko, by udowodnić że źle pracuję, co nie jest prawdą. Jako Starosta Starachowicki dbam o rozwój Powiatu. Korzystam ze środków zewnętrznych, na ile pozwalają mi na to możliwości budżetowe. Nie mam sobie nic do zarzucenia, a złożenie wniosku o moje odwołanie i stawianie mi tak absurdalnych zarzutów odbieram jako próbę podważenia mojego autorytetu w oczach opinii publicznej.
 

Starosta Starachowicki
Danuta Krępa

 

kategoria: Aktualności

Czy wiesz że...

Herb Powiatu Starachowickiego składa się z zaokrąglonej od podstawy renesansowej tarczy, na której w błękitnym polu znajdują się trzy złote korony odchylone do tyłu, w ustawieniu 2:1, ozdobione drogimi kamieniami, między którymi od głowicy (u góry), znajduje się podwójny złoty krzyż, z krótszym wyższym ramieniem. Czytaj więcej
® 2003-2018 Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
website by Robert Bielecki 'sagat' Powered by phantomCMS