Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Akceptuję

Udany III Zlot Pojazdów Zabytkowych "Legenda STARa" w Powiecie Starachowickim.

W dn. 1-3 września br. odbył się III Zlot Pojazdów Zabytkowych "Legenda Stara" w Powiecie Starachowickim. Program Zlotu i legenda starachowickiej ciężarówki przyciągnęła w tym roku ponad 70 załóg i pojazdów – motocykli, samochodów osobowych i ciężarowych, to jest ponad 100 uczestników rajdu przybyłych z miejsc nieraz bardzo odległych, jak np. p. Jacek Jordanowski ze Słupska (!), który przyjechał wojskowym STARem 660.

Organizatorem imprezy był Starosta Starachowicki Pani Danuta Krępa, przy współpracy z Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, Automobilklubu Kieleckiego Delegatura w Starachowicach oraz Stowarzyszenia „SHL - Historia i Fakty” w Kielcach, Automobilklubu Kieleckiego Delegatura w Starachowicach.

Pierwszego dnia uczestnicy rejestrowali się w bazie Zlotu, którym było starachowickie Muzeum Przyrody i Techniki, następnie w Sali Kina "Kotłownia" odbył się wieczór wspomnień pn. "Star - sportowa gwiazda Polski", gdzie przypomniano Rajdy Stara organizowane w Starachowicach w latach 1974-1979. Wspomnienia snuli organizatorzy i uczestnicy tamtych historycznych rajdów, m.in. Tomasz Sikora, Marek Pałacha, Witold Grunt i Krzysztof Kwaśniewski. W tle można było zobaczyć zdjęcia z tamtych wydarzeń; zdjęcia i pamiątki wypożyczyli Powiatowi Starachowickiemu świadkowie historycznych rajdów na potrzeby wystawy przygotowanej przez Wydział Kultury, Promocji i Informacji Powiatu. Uczestników konferencji przywitał Poseł na Sejm RP Pan Krzysztof Lipiec i Pani Starosta Danuta Krępa wraz z Wicestarostą Panem Markiem Pawłowskim. Wieczór poprowadził popularny radiowy redaktor motoryzacyjny Pan Ryszard Mikurda.

Drugi dzień Zlotu - sobota przebiegła na sportowo. Najpierw parada zabytkowych aut "zadymiła" na os. Południe, skąd był start do jazdy okrężnej z przerwą obiadową w Pawłowie, gdzie uczestników ugościł wójt gminy pan Marek Wojtas, który wręczył również własne puchary laureatom Konkursu elegancji. Po południu mierzono się w próbie górskiej pn. STEMAR Weteran Moto Bieg na ul. Rotmistrza Pileckiego. Próba nawiązywała historycznie do podobnych podjazdów w latach 70-tych, kiedy to tamże ścigały się STARy; start umieszczony był nieco poniżej kaplicy Św. Barbary, a meta na wysokości stacji benzynowej Stemar. Uczestnicy mieli prawo do dwóch przejazdów – treningowego i ostrego, startowali kolejno na sygnał i mieli mierzony czas przejazdu fotokomórką. Przeprowadzenie konkurencji i zabezpieczenie trasy zapewnili sędziowie ze starachowickiego Automobilklubu, przy wsparciu Policji i Straży Miejskiej. W tym samym czasie na parkingu Starostwa Powiatowego mieszkańcy mieli okazję podziwiać zabytkowe auta, porozmawiać z ich właścicielami, a także sami mieli możliwość pokazania swoich „leciwych” aut. Towarzyszyła też wystawa nowych aut z salonu Autoskar FORD, który wspierał organizację Zlotu. Na zakończenie wyścigu swoje umiejętności pokazali kierowcy sportowi przejazdem typu „drift”. Wieczorem kolumna "naszych" pojazdów, ze Starem 266R "Dakar"-em na czele, gościła na Dniach Starachowic, gdzie Pani Starosta Danuta Krępa wraz z Wicestarostą Panem Markiem Pawłowskim i Przewodniczącym Rady Powiatu Panem Tomaszem Margulą wręczyli laureatom prób czasowych, sprawnościowych i konkursu elegancji okolicznościowe puchary. (oficjalne wyniki poniżej). Ponadto, w imieniu starachowickiego Automobilklubu, prezes Pan Roman Jabłczyński wręczył puchar w kategorii Senior.

Po sportowych emocjach sobotnich, trzeci dzień – niedzielę - przeznaczono na "wyhamowanie". Uczestnicy zaprezentowali swoje auta na płycie Rynku mieszkańcom Starachowic, a sami - zaproszeni przez Panią Starostę Danutę Krępę - udali się na przejażdżkę naszą powiatową, a także - zabytkową - kolejką wąskotorową do Lipia. Pani Starosta - Organizator Zlotu podziękowała uczestnikom za udział i zaprosiła na spodziewaną kolejną edycję imprezy.
Na stacji Lipie, przy ognisku i kiełbaskach uczestnicy „na gorąco”  - choć w deszczu - podsumowali tegoroczny Zlot i rozmawiali na temat Zlotu przyszłorocznego, bowiem każdy uczestnik zapewnił o swojej przyszłorocznej obecności, mało tego - zapowiedział, że przyjedzie z przyjaciółmi. Zapraszamy!
 

Wydział Kultury, Promocji i Informacji
Powiatu Starachowickiego.

Galeria zdjęć  / więcej zdjęć na stronie wydarzenia na Facebook.


Oficjalne wyniki Rajdu 3. Legendy STAR-a:

Starachowickie Dinozaury /próba zręczności – dojazd do ściany/
Kategoria: motocykle
1. Artur Kita, AVO Sport
2. Antoni Figiel, Pannonia P10
3. Anna Płatek, Komar
Kategoria: samochody
1. Ryszard Krzysztofik, MG
2. Paweł Wójcicki, PF 125p
3. Józef Gola, Trabant 601
Kategorie wiekowe:
Senior - Zbigniew Staniszewski
Super Junior - Krzysztof Gola

STEMAR Weteran Moto Bieg
Kategoria: samochody ciężarowe
1. Frydrych Spadło, STAR 266 M2
2. Jacek Jordanowski, STAR 660 M2
3. Zbigniew Gaca-Richter, STAR 266
Kategoria: motocykle
1. Karol Majer, Yamaha VIRAGO
2. Zbyszek Staniszewski, Yamaha 125
3. Kazimierz Wieczorek, WSK KOBUZ
Kategoria: samochody
1. Marek Pałacha, Mazda 323
2. Jacek Kabat, Mercedes W124
3. Ryszard Krzysztofik, MG

Konkursy elegancji
Laureaci w Pawłowie:
Stanisław Bracik, Mercedens Benz W180 – 220 S
Dionizy Kazimierczak, MONET 1924
Zbigniew Gaca-Richter, STAR 266

Laureaci w Starachowicach:
Kategoria: motocykle
Antoni Figiel, Pannonia P10
Kazimierz Wieczorek, WSK KORUZ
Zdzisław Latkowski, Iż 49
Kategoria: samochody
Stanisław i Stanisława Sobieraj, Trabant P50
Jacek Jordanowski, STAR 660 M2
Paweł Wójcicki, PF 125p

kategoria: Aktualności

Czy wiesz że...

Gmina Pawłów położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego w bezpośredniej bliskości Gór Świętokrzyskich. Jej powierzchnia wynosi 137 km2 (13.739 ha). Gmina liczy 35 sołectw. Zamieszkuje ją 15.450 osób, jest typową gminą rolniczą o dużym potencjale produkcyjnym z uwagi na dobre gleby. Czytaj więcej
® 2003-2018 Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
website by Robert Bielecki 'sagat' Powered by phantomCMS