Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Akceptuję

Oddali hołd weteranom

Starosta Danuta Krępa wspólnie z członkami Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Starachowicach uczestniczyli w VIII Wojewódzkich Obchodach Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej,  jakie odbyły się 7 września br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Spotkanie było okazją do rozmowy o wspieraniu środowisk kombatanckich, ale też odznaczenia tych najbardziej zasłużonych. Nominację na stopień kapitana odebrał podczas uroczystości Aleksander Filipowski z Powiatu Starachowickiego.

Ustanowiony 20 lat temu Dzień Weterana, od ośmiu obchodzony jest uroczyście w naszym regionie. Jego głównymi bohaterami są oczywiście kombatanci oraz osoby z uprawnieniami kombatanckimi, które od dziewięciu lat otaczał swoją opieką samorząd województwa świętokrzyskiego. W wyniku ostatnich zmian prawnych, opieka nad środowiskami kombatanckimi wraca wprawdzie do wojewody, ale żadni z samorządowców nie chcą przekreślić swojej współpracy z tym środowiskiem. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Powiat Starachowicki był pierwszym samorządem w województwie świętokrzyskim, który powołał do życia Powiatową Radę Kombatantów i Osób Represjonowanych i który nadal wspiera te środowiska, dbając o to by pamięć o bohaterach walk o niepodległość, ofiar wojny oraz okresu powojennego była żywa. Mało, że współpracuje z nimi podczas organizacji rocznic, to jeszcze wsłuchuje się w ich problemy, próbując je rozwiązywać, jak choćby w kwestii przyjęć do specjalistów. A przy okazji świąt, takich jak Dzień Weterana, stara się im dziękować, organizując choćby wyjazdy na wojewódzkie obchody i spotkania z innymi kombatantami.


W wyjeździe na tegoroczny Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej towarzyszyła im  starosta Danuta Krępa.

Podczas spotkania w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach obecny był również Jan Józef Kasprzyk pełniący obowiązki szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który mówił m.in. o związkach naszego regionu z II Wojną Światową. Zwracał uwagę, że tegoroczne obchody przypadają niemal w rocznicę agresji niemieckiej na Polskę.

Podkreślał, że święto jest wyrazem naszej wdzięczności oraz szacunku do wszystkich tych, którym zawdzięczamy niepodległość. W tych dniach dziękujemy im za bezinteresowną i nieugiętą służbę w latach drugiej wojny światowej i latach powojennych. To od nich, jak przekonywał możemy uczyć się patriotyzmu oraz poszanowania człowieka.
Podczas uroczystości wręczono też nominację na stopień kapitana. Otrzymał ją z rąk płk. Wiesława Locha, Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach, Pan Aleksander Filipowski z Powiatu Starachowickiego

Tradycyjnie wręczono także medale Pro Patria.

kategoria: Aktualności

Czy wiesz że...

Gmina Pawłów położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego w bezpośredniej bliskości Gór Świętokrzyskich. Jej powierzchnia wynosi 137 km2 (13.739 ha). Gmina liczy 35 sołectw. Zamieszkuje ją 15.450 osób, jest typową gminą rolniczą o dużym potencjale produkcyjnym z uwagi na dobre gleby. Czytaj więcej
® 2003-2018 Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
website by Robert Bielecki 'sagat' Powered by phantomCMS