Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Akceptuję

Dwa ronda w Starachowicach

Lada moment rozpoczną się prace przy budowie ronda na skrzyżowaniu ulic: Szkolnej oraz Iglastej w Starachowicach. Najpóźniej 11 września br. całkowicie zamknięta dla ruchu zostanie ulica Szkolna. Prace związane z tą inwestycją potrwają do 30 listopada br. Władze powiatu będą rozmawiać z wykonawcą, aby realizacja tego zadania była jak najmniej uciążliwa dla samych mieszkańców. Rada Powiatu zdecydowała natomiast o wsparciu Województwa Świętokrzyskiego w budowie kolejnego bardzo potrzebnego ronda na skrzyżowaniu ulicy Radomskiej i Batalionów Chłopskich w Starachowicach

Na ostatniej sesji Rady Powiatu w Starachowicach radni zdecydowali o udzieleniu dotacji województwu świętokrzyskiemu na rozbudowę skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 744 tj. ulicy Radomskiej z ulicą Batalionów Chłopskich na skrzyżowanie typu rondo. Początkowo dotacja ta wynosiła 400 tys. zł (pozostałe 800 tys. w równych  częściach miały dołożyć samorządy: miejski i wojewódzki). Po przetargu okazało się jednak, że koszt budowy ronda będzie większy, w związku z tym Powiat musiał dołożyć kolejne ponad 215 tys. zł, co daje w blisko 616 tys. zł dotacji.
- Mimo, że rondo budowane będzie na drodze wojewódzkiej, zdecydowaliśmy się zwiększyć na nie pieniądze, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo w komunikacji – powiedziała starosta Danuta Krępa, przypominając że ulica Radomska jest jedną z najbardziej ruchliwych arterii w mieście. Średnio, w przeciągu doby przejeżdża tędy ok. 15 tys. pojazdów.
W odciążeniu ulicy Radomskiej pomoże także budowa ronda u zbiegu ulic: Szkolnej oraz Iglastej w Starachowicach, finansowana w całości przez Powiat Starachowicki. Samorząd wyda na nie z własnego budżetu blisko 2,5 mln zł. Równocześnie z tą inwestycją, miasto będzie budować łącznik na ulicy Batalionów Chłopskich, co znacznie usprawni ruch na tym odcinku oraz zapewni alternatywny dojazd do szpitala powiatowego.
Oba ronda (na skrzyżowaniu ulic: Radomskiej i Batalionów Chłopskich oraz Szkolnej i Iglastej) będą bliźniaczo podobne do tych, które już funkcjonują na ulicy Armii Krajowej, czy skrzyżowaniu ulicy Radomskiej oraz 1 Maja. Ich promień zewnętrzny wynosić będzie 36 m a szerokość jezdni - 6 m. Konstrukcja będzie przystosowana do obsługi ruchu ciężkiego. Wloty oraz wyloty ronda umożliwią wjazd pojazdów wysokotonażowych. Promienie najazdowe oraz wyjazdowe zostaną poszerzone do maksymalnych wielkości.
Prace przy przebudowie skrzyżowania ulicy Szkolnej z ulicą Iglastą wymagają całkowitego zamknięcia ulicy Szkolnej, co wynika z konieczności przebudowy infrastruktury podziemnej. Zamknięcie to miało nastąpić z dniem 4 września, ale z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne wykonawca zdecydował się jeszcze wstrzymać z pracami. Ruszą one jednak niebawem. Najpóźniej w poniedziałek, 11 września ruch na ten ulicy powinien zostać wstrzymany. Z informacji zasięgniętych od wykonawcy wynika, że całkowite zamknięcie trwać będzie ok. miesiąca. Niewykluczone, że wcześniej  nastąpi częściowe otwarcie ulicy. Wszystko będzie jednak uzależnione od warunków pogodowych i możliwości techniczno – gruntowych, jak podkreśla dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Leszek Śmigas. Do tego czasu ruch odbywać się będzie objazdami, od ulicy Radomskiej - częściowo ulicą Szkolną, a potem Bohaterów Westerplatte i Konstytucji 3 Maja, a od alei Armii Krajowej - ulicą Majówką, a potem Partyzantów i Konstytucji 3 Maja.
W środę, 6 września starosta Danuta Krępa wspólnie z wicestarostą Markiem Pawłowskim i dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych, Leszkiem Śmigasem wizytowała plac budowy na ulicy Szkolnej. Dzisiaj (7 września) natomiast mają się spotkać z przedstawicielami firmy Budromost aby ustalić szczegóły dotyczące zamknięcia ulicy.
- Chcemy by utrudnienia w ruchu były jak najmniej uciążliwe dla samych mieszkańców – przekonuje wicestarosta Marek Pawłowski. Zwłaszcza że prace przy przebudowie skrzyżowania ulicy Szkolnej i Iglastej mają potrwać do 30 listopada br.


 

kategoria: Aktualności

Czy wiesz że...

Powiat starachowicki tętni bogatym, różnorodnym życiem kulturalnym. Liczne placówki kulturalne z wielkim zapałem realizują swą szeroką działalność dbając o to, by trafić do jak najszerszego odbiorcy. Każdy mieszkaniec powiatu ma szansę uczestniczyć w życiu kulturalnym. Czytaj więcej
® 2003-2018 Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
website by Robert Bielecki 'sagat' Powered by phantomCMS