Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Akceptuję

Pamięci ofiar pacyfikacji w Borze Kunowskim

Władze powiatu uczciły pamięć mieszkańców Boru Kunowskiego, którzy w bestialski sposób  zostali zamordowani przez hitlerowców 4 lipca 1943 r. W uroczystościach, jakie odbyły się w miejscu ich egzekucji, uczestniczyli: Członek Zarządu Powiatu Andrzej Sendecki oraz Przewodniczący Rady Powiatu – Tomasz Margula.

To była „krwawa niedziela”, jak mówili o wydarzeniu sprzed 74 laty uczestnicy uroczystości. 22 osoby zginęły od kul, a w płomieniach podpalonej stodoły życie straciło 21 osób, w tym matki z małymi dziećmi. To był odwet za pomoc partyzantom. Dopełnieniem tego dramatu był zakaz pochowania ofiar na cmentarzu. Spoczęły one w miejscu, w którym stoi dziś pomnik oraz tablica z ich nazwiskami. Dopiero po wojnie ciała tragicznie poległych mogły być ekshumowane i pochowane z należytym im szacunkiem na cmentarzu parafialnym w Kunowie. W miejscu polowej mogiły, co roku organizowane są uroczystości upamiętniające ich krwawą ofiarę z udziałem przedstawicieli władz, kombatantów, pocztów sztandarowych, rodzin pomordowanych oraz mieszkańców zarówno Boru Kunowskiego, jak i Kunowa. W tegorocznych obchodach władze powiatu reprezentował Członek Zarządu Andrzej Sendecki, któremu towarzyszył Tomasz Margula, przewodniczący Rady Powiatu. Wspólnie z innymi złożyli oni wiązankę pod pomnikiem upamiętniającym ofiary, a potem uczestniczyli w polowej mszy świętej. Trafiającą w serca homilię na temat męczeństwa, które jest DNA Kościoła, kodem przekazywanym z pokolenia na pokolenie, tworzącym naszą tożsamość, wygłosił pochodzący z gminy Brody ksiądz Krzysztof Lis, rzecznik prasowy diecezji sandomierskiej. Na koniec uroczystości, już po mszy świętej, wręczono także wyższe stopnie członkom Polskich Drużyn Strzeleckich.

kategoria: Aktualności

Czy wiesz że...

Powiat starachowicki tętni bogatym, różnorodnym życiem kulturalnym. Liczne placówki kulturalne z wielkim zapałem realizują swą szeroką działalność dbając o to, by trafić do jak najszerszego odbiorcy. Każdy mieszkaniec powiatu ma szansę uczestniczyć w życiu kulturalnym. Czytaj więcej
® 2003-2018 Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
website by Robert Bielecki 'sagat' Powered by phantomCMS