Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Akceptuję

75. rocznica powstania Armii Krajowej

Starosta Danuta Krępa wzięła udział w konferencji z okazji 75. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, zorganizowanej pod jej patronatem przez Komendę Powiatową Policji w Starachowicach. Podczas spotkania można było wysłuchać referatów na temat Armii Krajowej, Grupy Rezerwy Policji Państwowej w Golędzinowie – miejsca służby Jana Piwnika, ale także policji państwowej we wrześniu 1939 r. czy formowania i działalności Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”. Odbyła się również prelekcja filmu „Ostatni żołnierze Ponurego”.

Spotkanie skupiało się wokół dwóch ważnych kwestii - 75. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową oraz pamięci o żołnierzach Wyklętych w związku z przypadającym w środę (1 marca) Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych. Tym, co je niewątpliwie łączyło byli funkcjonariusze policji państwowej z jej aspirantem, a obecnie patronem świętokrzyskiej policji - Janem Piwnikiem „Ponurym” na czele. To właśnie dzięki tym ludziom, o czym mówiła w swym wystąpieniu starosta Danuta Krępa, możemy cieszyć się dzisiaj życiem w wolnej i niepodległej Polsce, za co należy się im pokłon. I właśnie temu służyła konferencja zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Starachowicach pod patronatem starosty.

Wśród gości, którzy zasiedli na sali byli m.in. Teresa Piwnik, bratanica „Ponurego”,

Andrzej Pruś, wiceprzewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego, Andrzej Sendecki, Członek Zarządu Powiatu, Tomasz Margula, przewodniczący Rady Powiatu czy Ewa Skiba, zastępca prezydenta miasta ds. gospodarczych.Nie brakowało także harcerzy, członków Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych czy innych organizacji.


Serię wykładów rozpoczął Grzegorz Wydrowski z Fundacji Sprzymierzeni z GROM, który mówił o Armii Krajowej i jej żołnierzach, ludziach którzy znali walkę z praktyki, jak stwierdził były żołnierz GROM-u.

Historię Grupy Rezerwy Policji Państwowej w Golędzinowie – miejsca służby Jana Piwnika „Ponurego” przybliżył wszystkim Michał Chlipała z Biblioteki Narodowej w Krakowie. Krzysztof  Musielak z Biura Historii i Tradycji Komendy Głównej Policji mówił natomiast o policji państwowej we wrześniu 1939 r.

Z kolei Szczepan Mróz, prezes Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury - Nurt” zaserwował słuchaczom krótki wykład o formowaniu się i działalności Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”.


Na zakończenie odbyła się prelekcja filmu „Ostatni żołnierze Ponurego”.
 
 
 

kategoria: Aktualności

Czy wiesz że...

Na terenie powiatu starachowickiego prowadzi działalność ok. 4.500 podmiotów gospodarczych o bardzo zróżnicowanych pod względem wielkości, profilu działalności i poziomie zatrudnienia. Najważniejszym ośrodkiem gospodarczym są Starachowice, gdzie ulokowała się zdecydowana większość podmiotów działających w różnych sferach gospodarki. Czytaj więcej
® 2003-2018 Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
website by Robert Bielecki 'sagat' Powered by phantomCMS