Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Akceptuję

W Starachowicach otwarto Laboratorium Badawcze Biomasy Stałej, Biogazu i Biopaliw

Laboratorium Badawcze Biomasy Stałej, Biogazu i Biopaliw oraz Sposobów ich Efektywnego Wykorzystania Energetycznego powstało w Starachowicach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013. Liderem projektu jest Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii, partnerem projektu fundacja Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach. Starosta Starachowicki Dariusz Dąbrowski pogratulował inwestorom dobrego pomysłu i postawienia na innowacje, ponieważ ten kierunek wskazuje wyraźnie na rozwój Powiatu, na dobry kierunek do tego by bezrobocie w Powiecie Starachowickim spadło jeszcze bardziej. Obecna stopa bezrobocia przypomniał Starosta Starachowicki to 12,8% co daje ponad 4.500 osób bezrobotnych, jednak Starosta wyraził nadzieję że kierunek związany z nowymi technologiami, z odnawialnymi źródłami energii sprawdzi się w tym powiecie i umożliwi wielu osobom znalezienie kolejnych miejsc pracy i zniwelowanie tych problemów, przed którymi przez całe lata stały samorządy jak i mieszkańcy Powiatu. Starosta wyraził swoją radość, że Powiat Starachowicki współdziałając z inwestorami pomógł, aby ta inwestycja powstała.

Na otwarciu laboratorium Prezes Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii Karol Kaczmarski w imieniu gospodarzy powitał Wicemarszałka Województwa Świętokrzyskiego Jana Maćkowiaka, Członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierza Kotowskiego, Starostę Starachowickiego Dariusza Dąbrowskiego, Prezydenta Miasta Starachowice Marka Materka. Jak podkreślił uroczystość otwarcia laboratorium jest ważnym wydarzeniem, gdyż po wielu miesiącach prac w końcu następuje oficjalne rozpoczęcie inwestycji, która realizowana była wspólnie z Fundacją Agencją Rozwoju Regionalnego. Projekt finansowany był z Regionalnego Programu Operacyjnego ze środków na badania i rozwój i przez pierwsze miesiące badania, które będą tu realizowane na rzecz podmiotów gospodarczych będą realizowane nieodpłatnie, ponieważ do tego zobowiązuje projekt.
Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Jan Maćkowiak zauważył, że innowacje mają sens i są dobre wtedy, gdy przynoszą zyski, oszczędności, czyli korzyść wymierną. Uważa za bardzo dobre, że ten nowy obiekt, który powstał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, którego celem są działania w zakresie innowacyjności terenów inwestycyjnych ma praktyczny wymiar gospodarczy. Podziękował Marszałkowi Kotowskiemu, który nadzoruje wydawanie pieniędzy unijnych, a także prezesom, za ich współprace, która owocuje w tak dobre inwestycje. Wszystkim przedsiębiorcom, którzy będą korzystać z badań w tym laboratorium życzył wielu korzyści. Wyraził również nadzieje, że innowacyjność, której elementem będzie ta jednostka przyniesie wymierne korzyści naszej gospodarce w obecnej kadencji samorządu, ale i w obecnej perspektywie finansowej.
Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski stwierdził, że wszyscy zebrani na uroczystości są świadkami działań, które finalizują miniony okres, jest to jedno z ostatnich zadań finansowanych z RPO upływającego okresu programowania.  Jest to zadanie, które uzupełnia bardzo te wszystkie przedsięwzięcia, działania i poczynania, które tak dynamicznie tu w Starachowicach zmieniają rzeczywistość tych ostatnich 20 lat. Podkreślił, że to laboratorium wpisuje się w nowy obszar działań, na które kładziony będzie nacisk w latach 2015-2020.
Koncepcja działania Laboratorium Badawczego Biomasy Stałej, Biogazu i Biopaliw oraz Sposobów ich Efektywnego Wykorzystania Energetycznego zakłada zrównoważony rozwój energetyczny regionu w celu wykorzystania odnawialnych lokalnych źródeł energii jak i odpadów ściekowych czy komunalnych w technologiach pozwalających wytwarzać energię cieplną i elektryczną w kogeneracji. Laboratorium zostało wyposażone w urządzenia analityczne oraz w segment fermentacyjny i układy kogeneracyjne, a także w sprzęt pomocniczy. Możliwy jest dalszy rozwój i rozbudowa bazy badawczej. Laboratorium podzielone zostało na trzy obszary przestrzenne i funkcjonalne: część analityczną, kogeneracyjną i fermentacyjną.
Badania prowadzone w cyklach wielotygodniowych mogą stanowić podstawę realizacji przyszłych projektów badawczo rozwojowych, które finansowane będą w ramach funduszy europejskich lub jako badawcze usługi komercyjne we współpracy z innymi jednostkami naukowo- badawczymi.
LBBB nastawione jest na współprace z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, których organizacyjnie, kadrowo i finansowo nie stać na prowadzenie badań i wdrożenie samodzielnie bez profesjonalnego wsparcia takich instytucji jak ŚCITT i FARR. Poza aspektem finansowym pomoc ta dotyczy działań związanych z wykorzystaniem innowacyjnych pomysłów powstających w MŚP, ich wdrażania, planowania właściwego zdobycia rynku. Takie działania świadczone są także dla pozostałych podmiotów gospodarczych.
kategoria: Aktualności

Czy wiesz że...

Powiat starachowicki tętni bogatym, różnorodnym życiem kulturalnym. Liczne placówki kulturalne z wielkim zapałem realizują swą szeroką działalność dbając o to, by trafić do jak najszerszego odbiorcy. Każdy mieszkaniec powiatu ma szansę uczestniczyć w życiu kulturalnym. Czytaj więcej
® 2003-2018 Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
website by Robert Bielecki 'sagat' Powered by phantomCMS